Pastrňák pomohl k výhře Bostonu gólem, kterým překonal Holíka

ČTK Sport ČTK, Sport
15. 1. 2024 22:01
David Pastrňák gólem a přihrávkou pomohl hokejistům Bostonu k domácímu vítězství 3:0 nad New Jersey. Havířovský rodák překonal šedesátibodovou hranici a s bilancí 26+35 se vrátil na třetí místo kanadského bodování NHL. S 327 góly předčil na čtvrté příčce v historickém pořadí českých hráčů Roberta Holíka.
David Pastrňák (Boston Bruins)
David Pastrňák (Boston Bruins) | Foto: Reuters

Pastrňák se nejprve v úvodu druhé třetiny podílel přihrávkou na vítězném gólu, který dal Charlie Coyle. Americký útočník bekhendovou střelou překonal Nica Dawse, jenž dostal v brance Devils přednost před Vítkem Vaněčkem. Český kanonýr zvýšil ve 44. minutě v přesilové hře tvrdou ranou bez přípravy z oblíbené pozice v kruhu pro vhazování.

"V první třetině jsme nastavili tempo, které se nám v dalším průběhu zápasu podařilo držet. Je skvělé, že jsme uspěli dvakrát za sebou," řekl Pastrňák s poukazem na dvě výhry po minisérii tří porážek. Po polovině ročníku má našlápnuto k překonání svého bodového rekordu z minulé sezony. Pokud udrží nastavené tempo, překoná své maximum z minulé sezony, v níž zaznamenal 113 bodů (61+52).

V závěru pojistil výhru Bruins Trent Frederic trefou do prázdné branky, gólman Jeremy Swayman vychytal třetí čisté konto v sezoně. Boston bodoval pošesté za sebou, čtyři předchozí zápasy lídra Východní konference včetně tří zmíněných porážek skončily až v prodloužení nebo po nájezdech.

"Po návratu ze čtyřzápasového tripu to pro nás nebyl jednoduchý zápas. Projeli jsme tři časová pásma a bylo vidět, že postupně ztrácíme síly. I přes to jsme dokázali udržet kvalitu a zápas jsme zvládli," uvedl trenér Jim Montgomery.

Na 26 branek si stejně jako Pastrňák polepšil i Sidney Crosby, který dvěma góly řídil výhru Pittsburghu 3:0 nad Seattlem. Penguins bodovali počtvrté za sebou a posunuli se na deváté místo Východní konference o skóre před NY Islanders.

Buffalo zvítězilo nad San Jose rovněž 3:0. Finský brankář Ukko-Pekka Luukkonen zastavil všech 28 střel hostujících Sharks, Casey Mittelstadt vstřelil rozhodující gól a na oba další přihrál. Sharks prohráli čtrnáctý z posledních 15 zápasů a jsou nejhorším týmem v NHL.

Na opačném konci tabulky se drží Vancouver. Canucks po pěti výhrách za sebou podlehli Columbusu 3:4 po nájezdech, díky bodu za remízu v základní hrací době se však udrželi v čele celé NHL o bod před Bostonem.

Výsledky NHL:

Buffalo - San Jose 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 32. Mittelstadt, 35. Tuch, 57. Greenway. Střely na branku: 35:27. Diváci: 16.186. Hvězdy utkání: 1. Luukkonen, 2. Mittelstadt, 3. Tuch (všichni Buffalo).

Boston - New Jersey 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 21. Coyle (Pastrňák), 44. Pastrňák, 59. Frederic. Střely na branku: 36:31. Diváci: 17.850. Hvězdy utkání: 1. Swayman, 2. Pastrňák, 3. Marchand (všichni Boston).

Florida - Anaheim 4:5 v prodl. (2:1, 2:2, 0:1 - 0:1)

Branky: 9. a 33. Bennett, 18. Reinhart, 30. Verhaeghe - 20. a 61. Killorn, 26. Henrique, 35. Silfverberg, 44. Terry. Střely na branku: 33:26. Diváci: 17.885. Hvězdy utkání: 1. Killorn (Anaheim), 2. Bennett (Florida), 3. Henrique (Anaheim).

Columbus - Vancouver 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 24. a 51. Voronkov, 6. Činachov, rozhodující sam. nájezd Marčenko - 6. J. Miller, 15. Garland, 28. E. Pettersson. Střely na branku: 44:30. Diváci: 17.622. Hvězdy utkání: 1. Voronkov, 2. Gaudreau, 3. Marčenko (všichni Columbus).

Pittsburgh - Seattle 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 24. a 58. Crosby, 21. D. O'Connor. Střely na branku: 33:21. Diváci: 18.202. Hvězdy utkání: 1. Jarry, 2. Crosby, 3. D. O'Connor (všichni Pittsburgh).