ČTK Sport ČTK, Sport
30. 12. 2023 6:46
Petr Mrázek přispěl v NHL hokejistům Chicaga třiceti zákroky k zisku bodu za prohru v Dallasu 4:5 v prodloužení. Českého gólmana překonal třikrát Roope Hintz, který byl vyhlášen první hvězdou utkání. Senzačním zákrokem ohromil Jonathan Quick z Rangers.
Jonathan Quick v bráně Rangers
Jonathan Quick v bráně Rangers | Foto: Reuters

V pátečním programu, který se skládal z devíti zápasů, nebodoval žádný český hráč.

Nejskloňovanějším hráčem večera byl brankář newyorských Rangers Quick. Porážce 3:4 na Floridě sice nezabránil, ale předvedl jeden z nejlepších, ne-li nejlepší zákrok sezony, když v první třetině za bezbrankového stavu senzačně zastavil dorážku Eeta Luostarinena.

Podívejte se na Quickův zákrok

Chicago vedlo v 11. minutě 2:0, ale na začátku třetí třetiny prohrávalo 2:4. Obrat odstartoval Hintz, který zakončil učebnicovou souhru střelou do prázdné branky. Dallas otočil skóre v polovině utkání během dvaceti sekund.

Vyrovnal Joe Pavelski, jenž clonil před brankou a od něj se puk odrazil za Mrázkova záda. Vzápětí završil rychlý kontr domácích Hintz střelou do odkryté branky.

Na 4:2 zvýšil ve 43. minutě Jamie Benn, který po průniku a přihrávce Wyatta Johnstona pohodlně doklepl puk do prázdné branky. Třetí třetina ale patřila Chicagu, které přestřílelo domácí tým 14:4.

Prodloužení si Blackhawks vynutili brankami Jasona Dickinsona a Tylera Johnsona, jenž v zápase skóroval dvakrát. Utkání rozhodl osm sekund před koncem nastavení Hintz, který na hranici brankoviště usměrnil puk do sítě a zkompletoval hattrick.

"Jen jsem 'zaparkoval' před brankou a dostal jsem skvělou přihrávku. Před sebou jsem měl prázdnou branku," popsal Hintz vítězný gól.

Mrázek byl stejně jako při všech inkasovaných brankách bezmocný. Jednou střelou jej v zápase prověřil Radek Faksa.

Trenér Chicaga Luke Richardson litoval hlavně výkonu ve druhé třetině. "Z nějakého důvodu jsme se stáhli. Nenapadali jsme je v jejich pásmu, a tak se hrálo více u nás. Pokud ale budeme hrát stejně jako na začátku zápasu nebo ve třetí třetině, také budeme často brát dva body," pronesl kouč.

Další čeští gólmani plnili roli náhradníků. Karel Vejmelka kryl záda Colinu Ingramovi, který dovedl Arizonu k výhře 2:0 v Anaheimu a připsal si čtvrté čisté konto v posledních dvanácti startech. V utkání chytil 28 střel.

Na straně poražených sledoval zápas ze střídačky Lukáš Dostál, zatímco Radko Gudas chyběl týmu potřetí v řadě kvůli zranění v dolní části těla.

Vítek Vaněček nastoupil v brance New Jersey v předchozích dvou zápasech a vychytal vítězství, ale v pátek do hry nezasáhl. Zastoupil jej Nico Daws, který ve svém prvním startu sezony kryl 25 střel. Devils i díky jeho výkonu uspěli v Ottawě 6:2.

Pod výhru se podepsal Jesper Bratt čtyřmi body (1+3), zatímco Ondřej Palát vyšel naprázdno. Na domácí straně byl na ledě u tří inkasovaných branek Jiří Smejkal. Jeho spoluhráč Dominik Kubalík nebodoval potřetí za sebou.

Auston Matthews si upevnil 29. gólem sezony vedení v tabulce střelců NHL, s Torontem ale prohrál v Columbusu 5:6 v prodloužení. V obraně vítězů odehrál 21 minut David Jiříček.

New York Islanders odpověděli na debakl s Pittsburghem 0:7 domácí výhrou 5:1 nad Washingtonem. Hlavní postavou zápasu byl Jean-Gabriel Pageau, který dva góly vstřelil a na další dva přihrál.

Seattle porazil doma Philadelphii 2:1 v prodloužení a bodoval poosmé v řadě, čímž vyrovnal klubový rekord. Zápas rozhodl Justin Schultz.

NHL:

Ottawa - New Jersey 2:6 (1:2, 0:2, 1:2)

Branky: 10. Batherson, 54. Bernard-Docker - 14. J. Hughes, 20. Bratt, 28. Mercer, 35. Toffoli, 44. B. Smith, 58. L. Hughes. Střely na branku: 27:30. Diváci: 20.022. Hvězdy zápasu: 1. Bratt, 2. J. Hughes, 3. L. Hughes (všichni New Jersey).

Detroit - Nashville 5:4 v prodl. (2:1, 0:2, 2:1 - 1:0)

Branky: 20. a 52. Walman, 5. Larkin, 50. DeBrincat, 63. Raymond - 11. a 34. F. Forsberg, 32. a 53. Nyquist. Střely na branku: 23:37. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Walman (Detroit), 2. Nyquist (Nashville), 3. DeBrincat (Detroit).

Florida - NY Rangers 4:3 (1:0, 2:2, 1:1)

Branky: 28. a 38. Reinhart, 19. Rodrigues, 54. Verhaeghe - 34. Panarin, 37. Cuylle, 53. Zibanejad. Střely na branku: 32:34. Diváci: 19.723. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart, 2. Barkov, 3. Verhaeghe (všichni Florida).

Columbus - Toronto 6:5 v prodl. (1:2, 3:3, 1:0 - 1:0)

Branky: 12. Sillinger, 24. Gaunce, 32. Voronkov, 33. K. Johnson, 54. Fantilli, 63. J. Gaudreau - 5. Marner, 13. Matthews, 22. N. Robertson, 30. W. Nylander, 40. Tavares. Střely na branku: 21:33. Diváci: 18.516. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau, 2. Fantilli (oba Columbus), 3. Marner (Toronto).

NY Islanders - Washington 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Branky: 25. a 55. Pageau, 51. a 51. J. Gauthier, 27. Dobson - 60. Aube-Kubel. Střely na branku: 32:27. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Pageau, 2. Sorokin, 3. J. Gauthier (všichni NY Islanders).

St. Louis - Colorado 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Branky: 17. Thomas - 16. Johansen, 58. D. Toews. Střely na branku: 29:23. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. D. Toews, 2. Georgijev (oba Colorado), 3. Thomas (St. Louis).

Dallas - Chicago 5:4 v prodl. (1:2, 2:0, 1:2 - 1:0)

Branky: 12., 30. a 65. Hintz, 30. Pavelski, 43. Benn - 8. a 58. T. Johnson, 11. Guttman, 49. Dickinson. Střely na branku: 35:29. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval pět branek z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Hintz, 2. Pavelski, 3. Benn (všichni Dallas).

Seattle - Philadelphia 2:1 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky: 46. Dunn, 63. Schultz - 17. Konecny. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Daccord (Seattle), 2. Hart (Philadelphia), 3. Schultz (Seattle).

Anaheim - Arizona 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky: 8. Keller, 31. Crouse. Střely na branku: 28:32. Diváci: 16.052. Hvězdy zápasu: 1. Keller, 2. Maccelli (oba Arizona), 3. Gibson (Anaheim).