Euforie Slováků žila 70 vteřin. Teď je děsí další průšvih, fandit musí opět Švýcarsku

24. 5. 2023 13:26
Za normálních okolností by zápas mezi Švýcarskem a Lotyšskem na mistrovství světa vlnu emocí nevzbuzoval, závěrečný duel skupiny B však byl jiný. Po 60 minutách, ještě před začátkem prodloužení, se Riga roztančila postupovými oslavami - přesně v momentě, kdy zklamaní Slováci svěsili hlavy.
Slováci klopýtli hned v prvním zápase s českou reprezentací
Slováci klopýtli hned v prvním zápase s českou reprezentací | Foto: ČTK

Zatímco Češi sledovali duel, který měl rozhodnout o jejich čtvrtfinálovém soupeři a o případném stěhování do Tampere, Slováci drželi hokejistům země helvétského kříže palce z důvodů existenčních. Lotyšům stačil bod, aby na jejich úkor postoupili.

Domácí dlouhé minuty vedli, v závěru utkání ale Švýcaři zápas otočili - ve 48. minutě střílel Miranda, v 54. pak propálil nelítostným golfákem gólmana Šilovse střelec Ambühl. Jenže stav 3:2 znamenající slovenský postup přežil pouhých 70 sekund, než Lotyše vrátil do dalších bojů Daugavinš.

Slovenští hráči sledovali poslední duel ve skupině pohromadě na hotelovém pokoji. "Když dali Švýcaři vedoucí gól, už jsme se opatrně začali radovat. Nakonec to bohužel dopadlo tak, jak to dopadlo. Myslím, že si můžeme hlavně vyčítat zápas s Kazachstánem, a také duel s Českem, v němž jsme sahali po bodech. Mrzí nás to všechny," popisoval gólman Stanislav Škorvánek.

Kanadský kouč Craig Ramsay večerní duel neviděl. Šel se projít do města, výsledek se dozvěděl až později. To když ve čtyři hodiny zapnul telefon a našel v něm sms zprávu od manželky, kterou mu poslala ještě v průběhu utkání.

"Psala, že Švýcaři by se měli vzchopit. Tušil jsem, že se věci nevyvíjejí dobře. Potom jsem hledal výsledek na stránce šampionátu a zjistil jsem, že Lotyši vyhráli 4:3 v prodloužení a my jsme na cestě domů. Smutné," popisoval třiasedmdesátiletý kouč.

Slováci na turnaji obsadí 9. místo. Ve čtvrtfinále chybějí po čtyřech letech, naposledy skončili po základní skupině na domácím šampionátu v Bratislavě a Košicích.

Předčasná cesta domů ovšem není jediný problém, který nyní řeší. Kvůli letošnímu výsledku si pohorší v žebříčku IIHF, který určuje přímý postup na zimní olympijské hry v roce 2026 v Itálii. Zatím jsou na 8. místě, ale hrozí jim, že by je v případě čtvrtfinálového úspěchu ještě přeskočili Němci. Slováci si tak střihnou hořké repete: ve čtvrtečním čtvrtfinále budou fandit proti nim, což znamená, že musí přát Švýcarsku.

V horším případě klesnou na deváté místo. A buď by museli do kvalifikace, nebo by museli počítat s tím, že na olympijském turnaji nebudou startovat Rusové. Ti v žebříčku sice stále figurují na 3. místě, vzhledem k invazi jejich země na Ukrajinu je však jejich start krajně nejistý.