Mistrovství světa začalo. Junioři debaklu od USA nezabránili

Adam Sušovský Adam Sušovský
26. 12. 2013 19:45
Američané přejeli na začátku šampionátu juniorů české hokejisty docela hravě - 5:1.
5:1. Američané kontrolovali průběh zápasu od začátku až do konce, junioři očekávané prohře nezabránili. | Foto: Reuters

Malmo - Žádné velké překvapení se nekonalo a hokejoví junioři na úvod světového šampionátu ve Švédsku prohráli s výběrem Ameriky jednoznačně 1:5.

Srazily je dvě slepené branky hned na začátku zápasu i hrubé chyby v defenzivě. Pozítří nastoupí Češi proti Kanadě, až pak je čekají z hlediska postupu do čtvrtfinále klíčové bity v základní skupině: proti Německu a Slovensku.

Utkání s USA jsme sledovali on-line - čtěte ZDE.

Dva góly za 41 vteřin nastartovaly Ameriku

S dnešní prohrou se už dopředu počítalo, už v prvních minutách to ale vypadalo na velkou blamáž. Zaskočení Češi se hned v prvním střídání nechali zatlačit a tlak vyústil ve velmi rychlé dvě branky, které od sebe dělilo jen 41 vteřin a vývoj zápasu nasměrovaly jasným směrem.

Nejprve gólman Dolejš chyboval u tyče a pustil lehké nahození Barbera, hned na to nestačil na krásnou přesilovkovou kombinaci a ránu Butchera.

Američané, kteří si v Malmö na začátku turnaje teprve zvykají na široké evropské kluziště, a právě toho Češi chtěli využít, byli rázem v obrovské pohodě a v podstatě až do konce jen hlídali náskok.

Češi hrozili jen sporadicky. Nejvíc na začátku druhé třetiny, kdy byli hodně blízko kontaktní brance. Jenže Volkovu ránu zastavila jen tyč a puk neproskákal za brankovou čáru ani po velkém tlaku při střídání nejaktivnější formaceZacha, Simon, Procházka.

Po tlaku přišly další chyby

Hned na to Američané zlomili odpor Čechů defitivně a zase to bylo po hrubých chybách obrany. Přesně v polovině zápasu dotlačil puk do brány Fasching a dvě minuty před druhou sirénou zvýšil dorážkou na 4:0 i sedmý obránce USA Slavin.

Před třetí třetinou už bylo jasné, že se bude utkání jen dohrávat. A Češi mohou být rádi alespoň za to, že se jim podařilo vstřelit branku. Čestný úspěch zaznamenal nechytatelnou ránou v přesilové hře obránce Plutnar.

Na velký zvrat ale Češi neměli, naopak Dolejš musel vytáhnout několik vynikajících zákroků. Nakonec ale přece ještě jednou inkasoval, v samostatném úniku po chybě obránce se šikovně prosadil ještě Hinostroza.

Mistrovství světa v ledním hokeji hráčů do 20 let v Malmö, základní skupina A:

ČR - USA 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 46. Plutnar (Kämpf, Kaše) - 2. Barber (Grzelcyk, Kerdiles), 3. Butcher (Eichel, Hartman), 30. Fasching (Copp), 38. Slavin (Shore), 58. Hinostroza (Dipauli, Carrick). Rozhodčí: Stricker, Wiegand - Müller (všichni Švýc.), Kowert (Něm.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:2. Diváci: 1321.

Sestava ČR: Dolejš - Šulák, Plutnar, Šidlík, Marcel, Němeček, Košťálek - Pastrňák, Faksa, Volek - Zacha, Simon, Procházka - Kämpf, Vrána, Kaše - Sedláček, Tomeček, Zdráhal. Trenér: Miroslav Přerost.