Ostuda na úvod. Česká hokejová dvacítka prohrála se Slovenskem 2:6

26. 12. 2023 14:49
Česká hokejová dvacítka vstoupila do mistrovství světa v Göteborgu porážkou se Slovenskem 2:6. Svěřenci trenéra Patrika Augusty sice po 61 sekundách vedli po brance Dominika Rymona, ale soupeř i díky dvěma gólům a asistenci Serváce Petrovského otočil stav na 5:1. Další zápas v základní skupině B čeká obhájce stříbra ve středu od 17:00 proti Norsku.
Michael Hrabal
Michael Hrabal | Foto: iihf.com

"Přestali jsme hrát a druhý obdržený gól nás nahlodal. Základem ale byla disciplína. Měli jsme příliš vyloučených, kromě patnácti minut první třetiny se to hodnotí dost těžko. Ke konci té třetiny jsme ztráceli kotouče, odevzdávali jsme to," řekl novinářům Augusta.

Češi do utkání skvěle vstoupili. Rychlým protiútokem přečíslili soupeře a kombinaci s Melovským a Becherem zakončil osamocený Rymon, který usměrnil puk za Gajana. Slovensku se naskytla ve 4. minutě první přesilovka po Čechově faulu, ale už po 26 sekundách ji přerušil nedovoleným zákrokem Sýkora. Před polovinou úvodní části zahrozil český kapitán Kulich a Slováci se ubránili i při Dejovu trestu. V závěru úvodní části měl možnost na vyrovnání Dvorský, ale Hrabala nepřekonal.

"Začali jsme hrát lehkovážně, přidržovali jsme puky. Mysleli jsme si, že to půjde samo, protože první třetina od nás byla slušná. Soupeř ale přidal, dostal přesilovky a dostal se na koně. Hra byla rozkouskovaná, hráli jsme oslabení a spousta hráčů se nedostala do hry," povzdechl si Augusta.

V úvodu druhé části kryl český gólman únik Petrovského, který se radoval až při Alscherovu vyloučení. Z pravého kruhu se opřel do Mešárovy přihrávky a překonal přesouvajícího se Hrabala. Slováci byli aktivní, navíc se Augustův výběr musel bránit i při trestech Redlicha a Alschera. Už při plném počtu hráčů na ledě měl další možnost Mišiak, ale minul branku.

V 38. minutě po objetí branky ohrozil Gajana v ojedinělé české příležitosti Sapoušek. V čase 38:32 se naopak radovali z obratu svěřenci kouče Feneše. Z hranice pravého kruhu vystřelil Repčík přes clonu před Hrabalem, jemuž puk propadl za brankovou čáru. Odpovědět mohl Šalé. Ještě před pauzou se v souboji s Pekarčíkem zranil bek Adam Jiříček, který ještě zkusil hrát v úvodu třetí části, ale musel odstoupit. Možnost měl ještě Dvorský, jenž se natlačil před Hrabala, ale zakončení mu ztížil i faul Melovského.

Po 82 sekundách třetí třetiny využil početní výhodu Honzek, který se prosadil z dorážky po Mišiakově střele. Ve 45. minutě se Slováci prosadili dokonce v oslabení. Štrbák udržel puk v útočném pásmu a Žabka zamířil zpoza levého kruhu do protějšího horního rohu Hrabalovy branky. Za 67 sekund při hře čtyř proti čtyřem trefil přesně z pravého kruhu Petrovský a skóroval podruhé v utkání.

V čase 49:37 po Čechovu faulu měl Repčík možnost trestného střílení, ale na českého gólmana nevyzrál. V 52. minutě zkorigoval stav šťastně Šapovaliv, který sice Gajana nepřekonal, ale puk si srazili do vlastní branky Mišiak se Žabkou. Za půl minuty ukončil myšlenky českého výběru na obrat po Pekarčíkově šanci Štrbák.

"Základ všeho je přepracovat soupeře. Není to tolik o systému a štěstí, ale o práci. V tom byli Slováci lepší, nezasloužili jsme si lepší výsledek. Věřím, že to byl dobrý budíček. Zápasy budou těžší a těžší, myslím si, že potřebujeme začít mnohem víc pracovat. Bylo tam spousta nedorazů, nasazení na mistrovství světa si představuji trochu jinak," dodal Augusta.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Göteborgu - skupina B:

Česko - Slovensko 2:6 (1:0, 0:2, 1:4)

Branky a nahrávky: 2. Rymon (Becher, Melovský), 52. Šapovaliv (Šalé) - 22. Petrovský (Mešár, Kmec), 39. Repčík (A. Sýkora), 42. Honzek (Mišiak, Petrovský), 45. Žabka (Štrbák), 46. Petrovský (Mešár), 52. Štrbák (Pekarčík, Honzek). Rozhodčí: Kova (Fin.), Pearce (Kan.) - Schlegel (Švýc.), Thomann (Fin.). Vyloučení: 8:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 984.

Česko: Hrabal - Hamara, Alscher, Cibulka, A. Jiříček, M. Kočí, A. Čech - Šalé, Šapovaliv, Kulich - Rymon, Melovský, Becher - Bareš, Sapoušek, Štancl - S. Redlich, Hujer, M. Přibyl. Trenér: P. Augusta.

Slovensko: Gajan - Štrbák, Nátny, Kmec, Žabka, Pišoja, L. Radivojevič, Moško - Mešár, A. Sýkora, Petrovský - Dvorský, Mišiak, Čiernik - Pekarčík, Repčík, Honzek - Žlnka, Dej, Šotek. Trenér: Feneš.

USA - Norsko 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 30. J. Snuggerud (Casey, Fortescue), 34. Brindley (G. Perreault, Leonard), 37. Brindley (Nazar), 45. Howard (Gauthier, Hutson) - 45. Vesterheim. Rozhodčí: Hebeisen (Švýc.), Ondráček (ČR) - Faucher (Kan.), Konc (SR). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1377.

Skupina A:

Finsko - Kanada 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 36. Kaskimäki (Kärki, Nyman), 59. Lassila (Kärki, J. Pulkkinen) - 17. Danielson (Lamoureux, Mateychuk), 34. Allard (Danielson), 47. Celebrini, 58. Poitras (Geekie), 60. Lamoureux. Rozhodčí: Bjork, Eriksson - Nyqvist (všichni Švéd.), Rampíř (ČR). Vyloučení: 2:6. Využití: 1:1. Diváci: 9837.

Švédsko - Lotyšsko 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 11. Wahlberg (Sandin Pellikka, Östlund), 18. Bystedt (M. Hävelid, Unger Sörum), 33. Lekkerimäki (Öhgren), 35. Bystedt (O. Pettersson, Forsfjäll), 49. Unger Sörum (Lindstein, Stenberg), 55. Lekkerimäki (Lindstein). Rozhodčí: Kohlmüller (Něm.), Murray (Kan.) - Durmis (SR), Gustafson (USA). Vyloučení: 1:5, navíc Salomonsson (Švéd.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 11.512.