Nepovedený vstup do turnaje. Češi na Švédských hrách podlehli domácím 1:4

8. 2. 2024 21:17
Čeští hokejisté podlehli v úvodním utkání na Švédských hrách v Karlstadu domácí reprezentaci 1:4 a v tabulce Euro Hockey Tour se jim vedoucí Švédové vzdálili na rozdíl čtyř bodů.
Zklamaní čeští hokejisté
Zklamaní čeští hokejisté | Foto: ČTK

Svěřenci trenéra Radima Rulíka si po úvodní sérii pěti vítězství připsali druhou porážku za sebou a opět neuspěli s výběrem Tří korunek. Se Švédy na závěr prosincových Švýcarských her v Curychu prohráli 3:5. Další zápas čeká Čechy v sobotu od 12:00 proti Finsku.

Hosté se v Löfbergs Areně sice ujali vedení v 8. minutě díky brance kanonýra Martina Růžičky, ale v závěru úvodní části otočili stav Linus Johansson s Marcusem Sylvegardem. Ve 46. minutě zvýšil Jacob de la Rose a v čase 52:22 dovršil výsledek Victor Ejdsell.

"Nezasloužili jsme si vyhrát. Vždycky hrajete to, co vám dovolí soupeř. Dneska byli lepší Švédi, takové zápasy se stávají, i když je to těžké. Věřím, že se z toho poučíme," uvedl jediný úspěšný střelec národního mužstva Růžička.

V úvodu utkání zahrozil Jašek, potom sice byli aktivnější Švédové, ale v čase 7:22 se radovali z vedení Češi. Přihrávku Rychlovského usměrnil z levého kruhu mimo dosah Högbergovy vyrážečky Růžička a osmatřicetiletý kanonýr Třince oslavil návrat do reprezentace po šesti letech devátou brankou v 50. utkání.

"Filip Pyrochta rozvážel puk a já jsem se mu chtěl ještě vystavit, abych mu pomohl a nenechal ho tam vzadu samotného," líčil Jakub Rychlovský. "Vystavil jsme se mu na červené čáře, vystoupil tam na mě švédský obránce a já jsem to nechtěl zahodit, protože kluci šli střídat, tak bych jim to jen neodevzdal. Hodil jsem si to kolem něj, on propadnul a pak už jsem viděl, jak tam Růža jede ze střídačky, a snažil jsme se mu to hodit do hokejky. Vyšlo to."

Rulíkův výběr se ubránil při Jandusově vyloučení, ale Seveřané v závěru první třetiny stav během 70 sekund otočili. V 18. minutě vytvořil z vlastního obraného pásma přečíslení Johansson a zakončil ho individuálně přesnou střelou z levého kruhu. Po Wallmarkově šikovném průniku posunul Švédy do vedení Sylvegard, který doklepl puk do odkryté branky.

Ve druhé části byl český tým pod tlakem. Málek si poradil se střelou Frödéna a ve 26. minutě si poradil i s pokusem Tömmernese opět přes clonící hráče. Ve 29. minutě možnost domácích po kombinaci Švédů zastavil až faulem Najman, ale hosté i ve druhém oslabení odolali.

Seveřané měli i nadále převahu, ale náskok se jim nedařilo navýšit. Češi v prostředním dějství poprvé vážněji zahrozili až v 36. minutě, kdy Růžička vysunul Voženílka, ten přenechal puk Jaškovi, ale s jeho pokusem si Högberg bez problémů poradil. Při vyloučeních Bengtssona a Frödéna český tým hrál i 34 sekund v pěti proti třem, ale v dlouhé přesilovce se vyrovnání nedočkal.

"Občas jsme to tam po sobě házeli, chyběla tomu taková ta finální přesná přihrávka, to si myslím, že byla jedna z příčin," uvedl Rychlovský.

Zvýšit náskok Švédska mohl ve 44. minutě po přečíslení s Nygardem Friberg, ale Málka nepřekonal. Vzápětí neuspěl ani Sörensen. V čase 45:27 se už domácí radovali. Z levého kruhu se trefil k bližší tyči De la Rose.

Vzápětí měl další možnost Ejdsell, ale trefil jen boční konstrukci branky. Gólu se dočkal v 53. minutě. Češi předtím nevyužili přesilovou hru při Tömmernesově trestu. Ejdsell potom překonal Málka rychlou střelou z pozice mezi kruhy.

"Určitě budeme mít nějaký mítink a výstup od trenérů z tohoto zápasu. Zaměříme se na věci, které nám nešly, a určitě je zaneseme do tréninku. Budeme se snažit udělat všechno pro to, abychom to napravili v zápase s Finy," prohlásil Rychlovský.

Švédsko - Česko 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 18. L. Johansson, 19. Sylvegard (Wallmark, Sörensen), 46. J. de la Rose (Frödén, Nemeth), 53. Ejdsell (Strömwall) - 8. M. Růžička (Rychlovský). Rozhodčí: Brander (Fin.), Tscherrig (Švýc.) - Lundgren (Švéd.), Ondráček (ČR). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 6621.

Švédsko: Högberg - L. Bengtsson, Nemeth, Heed, Tömmernes, J. Persson, G. Carlsson, Folin - Friberg, L. Johansson, Nygard - Strömwall, O. Lindberg, Ejdsell - Sylvegard, Wallmark, Sörensen - Frödén, J. de la Rose, Rasmussen. Trenér: Hallam.

ČR: J. Málek - M. Jandus, Kempný, Košťálek, Hájek, Hovorka, J. Galvas, Gazda, Pyrochta - Radil, Jan Kovář, Rychlovský - M. Růžička, Jašek, D. Voženílek - A. Najman, D. Kaše, Š. Stránský - Flynn, M. Kovařčík, O. Kovařčík. Trenér: Rulík.