Čeští hokejisté si na závěr Švédských her spravili chuť. Porazili Švýcary

ČTK Sport ČTK, Sport
11. 2. 2024 14:19
Čeští hokejisté porazili v závěrečném utkání na Švédských hrách v Karlstadu Švýcarsko 5:3 a po prvním zisku na turnaji skončili třetí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Vítězný gól dal v čase 52:33 obránce Libor Hájek. V tabulce Euro Hockey Tour drží svěřenci trenéra Radima Rulíka po šesté výhře z devíti utkání druhé místo. Proti Švýcarům, kteří na první výhru v sezoně čekají, zastavili sérii tří porážek.

Český tým prohrával po brance Axele Simice ze 14. minuty. Ve druhé třetině nejdříve vyrovnal v přesilové hře Petr Zámorský a stav otočil Daniel Voženílek. Švýcaři těsně před druhou pauzou srovnali díky Marcu Marchonovi a skóre obrátil Tyler Moy.

Pak ale skóroval v přesilovce David Kaše a po Hájkově vítězném gólu ještě v power play pečetil výsledek do prázdné branky opět Voženílek.

Češi se přesně po třech minutách dočkali přesilové hry po Moyově faulu, ale Švýcaři se v oslabení ubránili. Hughese potom prověřili Jandus a v polovině úvodní části po rychlém kontru Ondřej Kovařčík, ale do šancí se Rulíkův výběr nedostával.

V 15. minutě se radovali z vedení Švýcaři. Po Baderově ráně od modré čáry poslal puk za Málka z dorážky Simic. Vzápětí se dostal až před českého gólmana Senteler, ale s forhendovým blafákem neuspěl.

V úvodu druhé části při Galvasově signalizovaném vyloučení neprostřelil Málka z levého kruhu Stadler a v oslabení Češi odolali. Ve 26. minutě Heim při pokusu o rozehrávku zlomil hůl, Rychlovský se získaným pukem objel branku, ale jeho nahození Hughes pokryl.

Rulíkův tým měl převahu, po Flynnově pasu neprostřelil z pravého kruhu švýcarského gólmana Horák a cestu do branky si nenašlo ani Flynnovo nahození přes clonu.

V čase 32:59 při Forově vyloučení se do Flynnovy přihrávky opřel od modré čáry Zámorský a přes stínícího Voženílka překonal Hughese. Otočit stav mohl z dorážky Ondřej Kovařčík a povedlo se to až v 39. minutě Voženílkovi.

Třinecký útočník, který v sobotu oslavil 28. narozeniny, zpoza brankové čáry nahodil puk o přesouvajícího se švýcarského gólmana a Češi vedli 2:1. O náskok ale přišli 2,2 sekundy před pauzou, kdy po střele po Forově střele dorazil puk za Málka Marchon.

Na začátku třetí třetiny měl možnost po Bambulově střele Ondřej Kovařčík. Ve 44. minutě otočili Švýcaři skóre zpět ve svůj prospěch. Stradlerovu ránu od modré čáry tečoval před Málkem úspěšně Moy. Hughes si na druhé straně poradil s Flynnovou střelou.

V 51. minutě při Jungově trestu Češi už odpověděli. Adam Najman našel na pravému kruhu Davida Kašeho, jehož střelu tečoval mezi Hughesovy betony nešťastně Frick.

Za 142 sekund už Rulíkův výběr vedl. Gazda přihrál za levý kruh Hájkovi, který se trefil přesně do protějšího horního rohu branky. Výsledek pečetil 63 sekund před koncem při hře Švýcarů bez gólmana Voženílek, který dovedl puk do prázdné branky.

Švédské hokejové hry v Karlstadu, součást Euro Hockey Tour:

Česko - Švýcarsko 5:3 (0:1, 2:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 33. Zámorský (Flynn), 39. D. Voženílek (F. Král), 51. D. Kaše, 53. Hájek (Gazda), 59. D. Voženílek - 15. Simic (Bader), 40. Marchon (Fora), 44. Moy (Stadler). Rozhodčí: Brander (Fin.), Holm - Strömberg, Lundgren (všichni Švéd.). Vyloučení: 1:3. Využití: 2:0. Diváci: 2672.

Česko: J. Málek - Hovorka, Kempný, Zámorský, J. Galvas, M. Jandus, Hájek, Gazda, F. Král - M. Růžička, Jašek, D. Voženílek - Bambula, M. Kovařčík, O. Kovařčík - O. Beránek, R. Horák, Flynn - A. Najman, D. Kaše, Rychlovský. Trenér: Rulík.

Švýcarsko: C. Hughes - Glauser, Kreis, Stadler, Fora, Jung, Jecker, Frick, Wüthrich - Kessler, Senteler, Moy - Simic, Rochette, Bader - Marchon, Heim, Scherwey - Schmutz, Schmid, Zehnder. Trenér: Fischer.