Kovalčuk hattrickem smetl Německo, Amerika přehrála Lotyše

5. 5. 2013 21:45
Francouze nasměroval k vítězství především povedený úvod - již v páté minutě vedli 2:0, Němce poté v odpoledním duelu zničil ruský bohatýr Ilja Kovalčuk.
Ilja Kovalčuk na ruském tréninku před MS 2013
Ilja Kovalčuk na ruském tréninku před MS 2013 | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté Ruska zdolali v Helsinkách Německo 4:1 a v součtu s loňskou cestou za titulem drží na mistrovství světa už dvanáctizápasovou vítěznou sérii. Amerika si poradila stejným rozdílem s Lotyšskem a na vedoucí sbornou se tak dotáhla.

Kovalčuk proti Německu řádil

Hattrickem se o to zasloužila hvězda New Jersey Ilja Kovalčuk. Zatímco výběr kouče Zinetuly Biljaletdinova nasbíral ze dvou zápasů plný počet šesti bodů, Němci mají na kontě po prohře s Finskem v prodloužení jeden.

Kovalčuk si rozložil své tři branky do všech třetin. Na první dvě ještě dokázal korekcí ve 46. minutě odpovědět Tripp, na třetí zápas dvě minuty před koncem už Němci reakci nenašli a čtvrtou branku přidal do prázdné branky Kokarev.

Amerika opět prohrávala

Spojené státy stejně jako proti Rakousku nejprve inkasovaly. Hned po první přestávce se trefil Kulda. Do minuty ale bylo srovnáno, když puk za záda Masalskise došťouchal Stapleton. Obrat pak dokonal Moss.

Vyrovnaný zápas pak ve třetí třetině proměnily v jasnou záležitost dvě trefy USA. Nejprve využil Butler přesilovku a v 53. minutě pečetil vítězství parádní ranou od modre Hunwick.

Rakušan Vanek na vše nestačil

V odpoledním duelu porazili hokejisté Francie ve skupině v Helsinkách Rakousko 3:1, připsali si první body na turnaji a udělali první důležitý krok k záchraně ve světové skupině.

Francouze nasměroval k vítězství především povedený úvod - již v páté minutě vedli 2:0. Rakušané se prosadili až ve třetí třetině, kdy už měli tříbrankové manko.

Branky vítězů stříleli v první třetině Fleury a Da Costa, ve druhé pak Desrosiers. V dresu Rakušanů se prosadil až ve 48. minutě hvězdný útočník Vanek.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina B (Helsinky):

Francie - Rakousko 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Fleury, 5. Da Costa (Roussel, B. Henderson), 38. Desrosiers (Meunier) - 47. Vanek (Peintner, Pöck). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Fraňo - Blümel (oba ČR), Hunnius (Něm.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 3471.

Francie: Huet - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Bozon, Raux, Bertrand - Guttig. Trenér: Dave Henderson.

Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann, Klimbacher - Raffl, Koch, Vanek - Welser, Schuller, M. Iberer - Latusa, Hundertpfund, Baumgartner - Peintner, Oberkofler, Herburger. Trenér: Manny Viveiros.

Lotyšsko - USA 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 22. Kulda (Sprukts, Darzinš) - 23. Stapleton (B. Butler), 25. Moss (P. Stastny, Trouba), 51. B. Butler (Stapleton, Johnson), 53. Hunwick (P. Stastny, C. Smith). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Kirk - Wilmot (oba Kan.), Käck (Švéd.). Vyloučení: 7:6. Využití: 0:2. Diváci: 5418.

Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Kulda, Saviels, Pujacs, Sotnieks, M. Jass, Andersons, Freibergs - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Keninš, Girgensons, Indrašis - Berzinš, Pavlovs, Jekimovs - Džerinš, Štals, Širokovs. Trenér: Ted Nolan.

USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Ch. Butler, Petry, McBain - Moss, P. Stastny, C. Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.

Německo - Rusko 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 46. Tripp (M. Wolf, Ehrhoff) - 24. Kovalčuk (Medveděv), 31. Kovalčuk (A. Radulov), 59. Kovalčuk (A. Radulov, Medveděv), 60. Kokarev (Soin, Svitov). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Rantala (Fin.) - Kilian (Nor.), Morrison (USA). Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 3705.

Německo: Endras - Ehrhoff, Hördler, N. Goc, M. Müller, Baxmann, Ankert, Kohl - Rankel, M. Goc, Schütz - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Greilinger - Pietta. Trenér: Pat Cortina.

Rusko: Varlamov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Loktionov, A. Radulov, Kovalčuk - Popov, Pěrežogin, Anisimov - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Svitov, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

1. Rusko 2 2 0 0 0 10:1 6
2. USA 2 2 0 0 0 9:4 6
3. Finsko 2 1 1 0 0 6:3 5
4. Slovensko 2 1 0 0 1 6:4 3
5. Francie 2 1 0 0 1 5:7 3
6. Německo 2 0 0 1 1 4:8 1