5:4
Francie
3. Bartovič (Bližňák, Sekera), 7. Kopecký (Radivojevič), 36. Handzuš (Chára, Sekera), 41. Radivojevič, 51. Radivojevič (Sekera)
8. Treille (Rouleau, Desrosiers), 15. Da Costa, 40. Fleury (Meunier), 46. Roussel (Da Costa)

Vítejte u online přenosu Aktuálně.cz ze zápasu skupiny A Slovensko - Francie, kde se rozhodne, který ze soupeřů postoupí do čtvrtfinále MS v hokeji.

Zápas Slovenska a Francie je přímým soubojem o postup ze skupiny A do čtvrtfinále. Francie má v tabulce 9 bodů, Slovensko 12. Z toho je jasné, že Francouzi musí vyhrát v základní hrací době, pokud chtějí jít do čtvrtfinále proti Kanadě. Slovákům stačí i pouhý bod za remízu po základní hrací době.

Francie zatím své fanoušky velmi příjemně překvapuje. Přijela s ambicemi udržet se mezi nejsilnějšími týmy světa i pro příští rok a najednou je z toho boj o postup do playoff. Slováci jsou ale velkým favoritem zápasu.

Připomeňme si výsledky Francie. Její hráči dostali zatím od silných celků samé výprasky: dvakrát 2:7 od USA a Kanady, dokonce 1:7 od Finska. Porazili 4:2 Švýcary a 2:1 Bělorusy.

Francie: Huet (Lhenry) – Bachet, Hecquefeuille, Amar, Rouleau, Auvitu, Besch, Manavian, Moisand – Y. Treille, Meunier, Desrosiers – S. da Costa, Lamperier, Bellemare – Henderson, Bartrand, Roussel – Fleury, Raux, T. da Costa.

Slovensko: Laco (Hamerlík) – Baranka, Sekera, Sersen, Chára ("C"), Starosta, Vydarený – Handzuš ("A"), Kopecký, Rodivojevič – Šatan ("A"), L. Hudáček, Surový – Mikúš, Tatar, Miklík – Hovorka, Bližňák, Bartovič, Haščák.

Český hokej má v zápase také své zastoupení. Jedním z hlavních rozhodčí je Jeřábek. Spolu s ním bude rozhodovat Švýcar Reiber, na čarách pak pánové Schulz z Německa a Wilmot z Kanady.

Slovákům bude chybět střelec dvou úvodních gólů z předchozích zápasů Dominik Graňák, ale také Marcel Hossa

Zápas začal.

1.

Chára hraje s exsparťanem Sersenem, Slováci na začátku zápasu kombinují opatrně ve vlastním pásmu

2.

První útočná akce Francouzů končí první střelou na Laca. Nic vážného.

2.

Auvitu se pohyboval kolem slovenské branky, Laco raději podržel puk pod lapačkou.

02:36

Slovensko vede 1:0! Milan Bartovič po přihrávce Bližňáka propálil Hueta ostrou střelou. Rána byla tak prudká, že francouzský brankář se ani neohlédl. Druhá branky Bartoviče na turnaji.

Radost slovenských hokejistů v zápase Slovensko - Francie
Radost slovenských hokejistů v zápase Slovensko - Francie | Foto: Reuters
4.

Pro Slováky nemohlo utkání začít lépe. Nervozitu mohou nechat na střídačce, gól by je měl uklidnit.

5.

Laco zasáhl proti střele Bartranda a měl se co ohánět. Uspěl.

5.

Tatár před brankou hledal spoluhráče, nakonec vypálil Mikúš mimo.

6.

Bartovič a Mikúš jeli sami na brankáře Hueta a nedali. Obrovská šance Slováků, Bartovič tentokrát neuspěl, ale vina je spíš na Mikúšovi, který špatně nahrál

7.

Slováci budou hrát v oslabení. Vyloučen Sersen za podražení.

7.

A bude se hrát 4 na 4. Francouzi ukončili vlastní přesilovku zbytečným faulem.

06:50

Slovensko vede 2:0! Další branku dává Tomáš Kopecký. Po sérii nepochopitelných chyb francouzské obrany se trefuje nejlepší střelec Slováků. Jeho čtvrtá branka. Radivojevič si připisuje asistenci.

07:11

Francie dává gól! Yorick Treille trefil kotouč ze vzduchu a poslal ho za Lacova záda. Francie dává velmi rychle kontaktní gól, ještě to bude napínavé. Treille tečoval kotouč po přihrávce obránce Rouleaua

9.

Oba týmy hrají v plném počtu hráčů.

10.

Huet si pohlídal nahození kotouče do obranné třetiny, Francie jde do protiútoku, ale Vydarený ho paralyzuje. Hra se teď rychle přelévá ze strany na stranu.

11.

Bartovič a Haščák zlobí v obranné třetině soupeře. Nic z toho

12.

Laco byl vynikající, kotouč vyrazil ramenem při velké šanci Francie. Brankář drží Slováky!

13.

Handzuš si ustlal na ledu poblíž střídačky, postel mu tam připravil čistým hitem francouzský obránce. Slováci se dostávají pod tlak.

14.

Slováci málo bruslí, jsou ztuhlí. Naopak Francie přidává na důrazu i střelbě. Trenér Vůjtek by měl něco udělat, pokud chce v poklidu projít do čtvrtfinále

15:00

Francie srovnává na 2:2. Haščák poslal Francouze Da Costu do brejku, ten ho využil.

Bertrand a da Costa se radují z gólu v zápase Slovensko - Francie
Bertrand a da Costa se radují z gólu v zápase Slovensko - Francie | Foto: Reuters
16.

Slováci se snaží dostat zpět na koně, ale střele Radivojeviče scházela razance.

17.

Slovenští hráči jsou hodně otřesení vývojem první třetině, Francouzi jsou nyní nebezpečnější, kontrolují hru.

20.

Dvě minuty se nyní nebyli schopní slovenští hráči dostat s kotoučem na holi přes polovinu hřiště a ani rozehrávka Baranky na tom nic nezměnila.

20.

Tatár postrčil nyní na kruzích na Mikúše, tomu ale střela hodně nesedla.

20:00

Konec první třetiny, Slováci měli výborný nástup do utkání, Francouzi ale stejně jako včera s Běloruskem srovnali krok a nakonec i skóre.

Na střely dokonce Francouzi vyhráli 10:9! Druhá třetina začně zhruba kolem 16:00 hodin.

20:01

Druhá třetina právě začala.

21.

A začala stejně jako skončila ta první - aktivitou Francouzů, pasivitou Slováků, do první šance se tlačil Treille.

Laco zasahuje v zápase Slovensko - Francie
Laco zasahuje v zápase Slovensko - Francie | Foto: Reuters
20:47

Slováci vyhodili jen na zakázané uvolnění.

22.

Mikúš se protáhnul kolem posledního obránce Francie, jenže jednoruč posunul na zcela volného Šatana o zlomek později, místo brejku ofsajd.

23.

Mikúš ponechal za sebou na kruzích Miklíkovi, jeho tvrdou střelou zápěstím Huet ramenem vyrazil.

25.

Do ofsajdu se nyní v situaci 3 na 2 dostali také Slováci, Treille byl až příliš aktivní.

26.

Nejprve na jedné straně zahrozil z úhlu Bertrand, na druhé straně odpověděl Tatár, též neúspěšně.

28.

Bellemare se teď tlačil do zakonení, slovenští obránci ale situaci vyřešili.

28.

Kopecký hledal od zadního mantinelu dobře Radivojeviče, ten ale na kotouč na kruzích nedosáhl, stejně se vedlo i na modré Barankovi.

29.

Do zakončení se dostal Šatan, Huetovi kotouč vypadl z náruče, Surový se z otočky ale neprosadil.

29.

Dobré střídání druhého slovenského útoku teď zakončil tvrdou střelou, leč do středu branky, opět veterán Šatan.

28:58

Slovensko si zahraje přesilovku, Bachet fauloval Mikúše, který nebyl ani v držení kotouče, a půjde za faul loktem ven.

S Mikúšem to nevypadá dobře, stále zůstává na ledě, ale po dvou minutách se zvedá sám z ledu. Asi vyražený dech, v horším případě otřes mozku. To by pro Slováky nebyla dobrá zpráva, už jim kvůli zlomeným rukám z minulého zápasu chybí Graňák a Marcel Hossa.

29:09

Ale bude se hrát 4 na 4, Sekera podrazil francouzského útočníka (ten pádu hodně přidal) a jde ven. Za Francouze sedí na trestné nikoliv Bachet ale Fleury.

30.

Bližňák se objevil sám před Huetem, z úhlu ale nezakončil.

31.

A na ledě je zpět Mikúš, který už opět s Tatárem větrá francouzskou obranu.

32.

Francie v plném počtu a najednou se objevili jihoevropané v přečíslení 4 na 2 před Lacem. Hříšník Fleury ale nevystřelil z první dobře a Laco jeho střelu vyrazil. Přečíslení na druhé straně zastavil na poslední chvíli francouzský obránce.

33.

Fleury se vyháčkoval z rohu před Laca, kotouč mu ale sklouznul z hole, stejně jako při dorážce Rouleaua.

34.

První franouzská pětka dělá slovenským hráčům obrovské problémy, na minutu zavřela soupeře do obrany, Treille ani Hecquefeuille Laca nepřekonali.

34:07

Francouzům ale už nezbyly po závaru síly a tak Meunier fauloval Haščáka při obrátce do protiútoku a jde ven za podražení.

36.

První minuta přesilovky se Slovákům ale vůbec nepovedla.

35:26

Slovensko vede 3:2! Bombarďák Chára napřáhnul od modré a Handzuš jeho střelu chytře tečoval mimo Huetův dosah.

37.

A Francouzi byli blízko vyrovnání. Rouleauovi nabil Meunier, ten trefil břevno, hlavní sudí si ještě vše zkontroluje na videu. Kotouč se skutečně odrazil od břevna, Slovensko i nadále vede 3:2.

38.

Henderson si teď udělal ze slovenských soupeřů kužele, Lacovu branku ale netrefil.

39.

Radivojevič vypálil po francouzské chybě v rozehrávce, Huet na místě.

39:21

Ale Francie opět vyrovnává! Meunier odčinil svou chybu (po jeho vyloučení vstřelili Slováci třetí branku). Vybojoval kotouč v útočném pásmu, předložil ho na kruhy Fleurymu a ten prostřelil Laca.

40:00

Druhá třetina je za námi, zápas je stále otevřený! Třetí část začne zhruba v 16:50.

Poměr střel - 14:10 pro Slovensko!

40:01

Třetí třetina začala.

40:39

Slovensko vede 4:3! Francouzi se nedomluvili na modré čáře, přespurtoval je Radivojevič a tentokrát nic nevymýšlel a střelou z mezikruží propálil Hueta.

42.

Další dvě obrovské šance Slováků - Šatan a po něm Miklík se objevili sami před Huetem, ten tentokrát bezchybný.

45:17

Ale Francie ze nevzdává!!! Další více jak minutové střídání Francouzů v útočném pásmu. Za brankou si vyměnili kotouč Da Costa a Roussel, prvně jmenovaný pak přidal druhou přihrávku na téhož hráče skrze brankoviště a Roussel neměl problém zavěsit.

Laco inkasuje v zápase Slovensko - Francie.
Laco inkasuje v zápase Slovensko - Francie. | Foto: Reuters
48.

Nyní se hrálo dvě minuty nahoru dolů, bez šancí na jedné nebo druhé straně.

49:05

Zbytečné vyloučení Francouzů. Nedovolené bránění na napadajícího útočníka Slovenska, který byl dobrých dvacet metrů od kotouče, který měl v držení Hecquefeuille za brankou? Od Bescha hloupost nejvyššího kalibru.

50:27

A Slovensko opět využívá přesilovku! Radivojevič si vyjel zpoza branky, vyměnil si kotouč s obráncem Sekerou, vyměnili si místa na modré a Radivojevič pak bombou překonal Hueta, kterému opět výborně clonil Handzuš.

53.

Francouzi ale opět po inkasované brance zapnuli a nepouští Slováky z obranného pásma.

53.

Francouzský nápor nyní zastavilo postavení Treilleho v Lacově brankovišti.

55.

Slováci už brání vedení, Francouzi se nadechují k poslednímu náporu, narozdíl od soupeře stále točí všechny čtyři pětky.

56.

Da Costa se dostal do další střelecké pozice, Chára ale jeho střelu zblokoval.

56.

Bellemare beckhandem ohrozil Laca, branku ale jen těsně minul.

57.

Starosta vyhodil kotouč, Slováci se už jen brání.

58.

Meunier z mezikruží minul Lacovu branku.

59.

80 sekund do konce, Francouzi hrají power play.

58:55

Je nejspíše rozhodnuto. Francouzi propadli za slovenskou branku, kotouč vybojoval Radivojevič, kterého v pádu trefil francouzský kapitán Meunier. Za třísknutí do plexi dostal ke 2 minutám i osobní desítku.

60.

Francouzi jsou u kotouče, Huet z branky, Radivojevič netrefil prázdnou branku.

60.

Obrovský závar před Lacem, ten ale odolal, Slovensko vyhrálo 5:4 a postupuje do čtvrtfinále.

60:00

Po pěti letech si zahrají slovenští hokejisté čtvrtfinále MS, kam je dovedl český trenér Vladimír Vůjtek starší.

Slovácí se navíc díky tomuto vítězství kvalifikovali i na OH, protože v žebříčku IIHF poskočili minimálně před Švýcarsko.

Děkujeme za pozornost a u čtvrtfinálových bojů na shledanou. A kdybyste dnes neměli ještě hokeje dost, zde můžete sledovat on-line přenos z duelu Česko - Německo. Svěřenci kouče Hadamczika vedou ve 2. třetině již 4:1!