MS v hokeji • Skupina B • 20.15, zápas skončil

1:4
Švédsko
44. Petružálek (Hemský)
3. Franzén (Eriksson, Zetterberg), 21. Kronwall (Zetterberg, Eriksson), 51. Lundqvist (Persson, Eriksson), 59. Persson

Vítejte u online přenosu Aktuálně.cz z mistrovství světa v hokeji. Česko se utká ve svém druhém vystoupení na šampionátu s domácím Švédskem. Zápas začíná v sobotu ve 20.15 hodin.

Oba týmy ve svých premiérách vyhráli. Češi po velkém boji porazili Dány 2:0 a Švédové zdolali Nory 3:1. Ani jeden z favoritů tak nepodal nijak oslnivý výkon. Tým Tre Kronor si sice v zápase vypracoval spoustu šancí, ale byl málo efektivní. Uvidíme, co předvede proti českému výběru.

V posledním střetnutí na turnaji Euro Hockey Tour Češi porazili Švédy 5:3. Jinak ale dnešní soupeř výběru trenéra Hadamczika nepatří mezi ty oblíbené. Do branky českého týmu naskočí Jakub Štěpánek, a to i přes famózní výkon Jakuba Kováře proti Dánům. Změnu uvidíme i na postu obránce, za zraněného Kutláka zaskočí na soupisce Mojžíš. Na sestavy se ale hned podíváme.

Česko: Štěpánek (Kovář) - Blaťák, Nakládal, Němec, Čáslava, Mojžíš, Krajíček - Plekanec (C), Tenkrát, Frolík - Michálek, Krejčí, Průcha - Vondrka, Hemský, Nedvěd - Novotný, Kašpar, Petružálek

Švédsko: Fasth (Enroth) - Kronwall S., Brodin, Kronwall N., Karlsson, Hjalmarsson, Hedman - Eriksson, Zetterberg, Franzén - Järnkrok, Silfverberg, Landeskog - Alfredsson (C), Stalberg, Krüger - Larsson, Lundqvist, Persson

Utkání budou řídit finští rozhodčí Boman a Levonen. Na čarách jim budou pomáhat Roger ze Švýcarska a Dedioulia z Běloruska.

Oba týmy už jsou na ledě a vyslechnou si hymny.

1.

Zápas začal.

1.

Švédové se vrhli do útoku jako první. Po chvíli jejich snahu ale zastavil ofsajd.

1.

Na Průchu už směřovala ideální přihrávka mezi kruhy, ale jeden z obránců včas zasáhl.

2.

Krejčí mohl spěchat sám na Fastha. V úniku ho alezastavil hvizd čárového rozhodčího.

3.

Švédové vedou 1:0. Štěpánek nejprve skvěle zasáhl proti střele Erikssona, jenže pak na českého gólmana padl Blaťák a puk dorazil do sítě Johan Franzén.

Hráči Švédska se radují v utkání proti Česku.
Hráči Švédska se radují v utkání proti Česku. | Foto: Reuters
5.

Michálek mohl rychle odpovědět. Střelou ale pouze vyprášil náruč gólmana Švédů.

5.

Čáslava fauloval vysokou holí a oslabuje český tým. Přesilovka Švédů.

6.

Alfredssonova rána od modré minula branku, Švédové ale dál kombinují v útočném pásmu.

7.

Němec se dostal k puku a vyhodil přes všechny čáry. To nějaké vteřinky ušetří.

7.

Český tým je kompletní. Čáslava je na ledě.

8.

Českou útočnou akci teď zastavil ofsajd.

9.

Švédové nebezpečně kroužili kolem Štěpánkovy branky. Errikson málem zakončil kombinaci do prázdné brány. V protiútoku pálil Hemský.

10.

Znovu v permanenci Štěpánek, který má v první třetině zatím hodně práce.

11.

Plekanec se snažil založit útočnou akci za brankou Fastha. To se mu ale nepodařilo a musí spěchat zpátky.

11.

Hemský hledal před brankou někoho ze spoluhráčů, ale neuspěl.

12.

Česko si zahraje přesilovou hru. Landeskog jde na dvě minuty na trestnou lavici za sekání.

13.

Přesilovka se ale českému týmu zatím moc nedaří. Útočné pásmo je mu zatím zapovězeno.

14.

Po boji u mantinelu jsou u puku zase Švédové. Zdá se, že se ubrání.

14.

A nejen to, hned přichází protiútok. Střelu, která z něj rezultovala ale srazil Kašpar mimo.

15.

Eriksson měl spoustu času na to, aby zkoušel u tyčky propasírovat puk za Štěpánka. Nepodařilo se mu to. Na druhé straně zkoušel štěstí Tenkrát.

16.

Nedvědova rána měla razanci, ale ne směr. Švédové z následného brejku nic nevymysleli.

17.

Silverberg Štěpánka střelou zápěstím nepřelstil. Český gólman raději přerušil hru.

18.

Čechům chybí rychlejší pohyb. Tým Tre Kronor je všude o krok dřív.

19.

Švédové tlačí a nepouští český tým do středního pásma. Krejčího formace dlouho nestřídala.

20.

Teď už ale musí Švédové začít od své branky.

20.

Skončila první třetina. Trenér Hadamczik má co svým svěřencům říct. Švédové jsou rychlejší, hbitější i agresivnější. Český tým bude muset přidat, jestli chce v dnešním zápase uspět.

21.

Druhá třetina začala.

21.

Švédsko vede 2:0. Smolný gól pro český tým. Niklas Kronwall z úhlu vyzkoušel Štěpánka a tomu proklouzl puk mezi betony.

Zetterberg a Kronwall se radují z druhého gólu v síti Čechů.
Zetterberg a Kronwall se radují z druhého gólu v síti Čechů. | Foto: Reuters
23.

Stalberg už tak úspěšný nebyl. Štěpánek chytá.

25.

Česko si zahraje druhou dnešní přesilovku. Persson trestán za nedovolené bránění.

25.

Fasth dokázal rychle zareagovat na tečovanou ránu a chytá puk do lapačky.

26.

Češi hrají druhou početní výhodu rozhodně lépe než tu první. Zatím ale jen neškodně kombinují.

26.

Pěstní výměna před Fasthem. Aktivní byl hlavně Kronwall s Průchou a ti také odchází na trestnou lavici.

Potyčka Petra Průchy a Niklase Kronwalla v utkání Česko - Švédsko
Potyčka Petra Průchy a Niklase Kronwalla v utkání Česko - Švédsko | Foto: Reuters
27.

V závěru přesilovky ještě zkusili nahodit puk na branku Fastha, Švédové ale obratem zamířili do protiútoku. Ten se jim ovšem příliš nevydařil.

28.

Švédové opět hýřili aktivitou v útočném pásmu, ale celou akci překombinovali. Frolík s Petružálkem ale na druhé straně také nepochodili.

29.

Silfverbergovu ránu Štěpánek vyrazil až do ochranné sítě. Dobrý zákrok pro spravení chuti po druhém gólu.

30.

Vondrka zajel s pukem do útočného pásma, chvíli stál a čekal, komu nahraje. Na to čekal Lundqvist, který ho čistě srazil k ledu.

31.

Polovina utkání za námi a Češi si stále neví rady kudy ke švédské brance. Frolíkova rána Fasthovi příliš starostí nenadělala.

32.

Založit útočnou akci se nepodařilo ani Švédům a je z toho zakázané uvolnění.

33.

Průcha se dostal k zakončení, ale puk nastřelil pouze do nohy jednoho z beků.

34.

Hemský projel až mezi kruhy, natáhl ke střele, ale minul branku. To byla ale velká šance.

35.

Další šance Petružálka, ale opět puk jen proletěl kolem Fastha.

35.

Češi v posledních minutách konečně přepnuli na vyšší stupeň a vykoledovali si přesilovou hru. Hjalrmansson dostává dvě minuty za nedovolené bránění.

36.

Fasth první ránu vyrazil a Švédové vyhazují až za Štěpánka.

37.

Krejčí byl s pukem přistrčený ze zadu a vyjel tak ze středního pásma.

37.

Švédové jsou kompletní. Tohle opět nebyla nijak zvlášť dobře zahraná početní převaha.

37.

Vyloučeným je Mojžíš a Švédové si zahrají přesilovku.

38.

Tahle přesilovka se Švédům daří. Štěpánek je ale na místě a likviduje střelecké pokusy.

39.

Češi se ubránili a hrají opět v pěti.

40.

Plekanec a Mojžíš, který se vrátil z trestné lavice, zaútočili a puk musel z brankové čáry vykopávat Fasth.

40.

Skončila druhá třetina. Švédové v druhé části přidali jeden šťastný gól. Navíc byli po větší část dvacetiminutovky lepší týmem. Až v závěru se české mužstvo trochu oklepalo a připravilo si také pár slibných příležitostí. Tak snad to bude v tomto duchu pokračovat i ve třetí třetině.

41.

Začala třetí třetina.

42.

Michálek se dostal ke střele i k dorážce, Fastha ovšem nepřekonal.

43.

Štěpánkovi propadl kotouč mezi betony a už mířil do sítě, ale Čáslava ho na poslední chvíli odpálil pryč.

44.

Češi snížili na 1:2. Fasth špatně rozehrál po nahození od modré. Puk dostal na hůl Jakub Petružálek, který propálil švédského gólmana.

45.

Krejčí s Michálkem ztratili puk v útočném pásmu a musí zpátky.

46.

Čechy branka evidentně nabudila, naopak Švédové mají problémy ve vlastním pásmu.

47.

Novotný to zkusil z jízdy. Jeho pokus ale minul Fasthovu svatyni.

48.

Štěpánek musel po delší době zasahovat. Tentokrát to bylo proti Silfverbergově střele přes obránce.

49.

Michálek mohl po ztrátě Švédů vyslat Průchu do úniku. Puk ale poslal spoluhráči na brusle a je po akci.

50.

Mela u mantinelu po ataku na Krejčího. Vylučovat se ale nebude.

52.

Švédové dál tlačí. Dvougólový polštář jim evidentně opět dodal sebevědomí.

53.

Kronwall nebezpečně střílel. Puk byl ale sražený mimo.

54.

Čas teď českému týmu utíká rychle. Nějaká povedená akce v útočném pásmu se mu ale nedaří.

55.

Alfredsson ubránil Vondrku a hra se zase otáčí na druhou stranu.

56.

Alfredsson opět v akci, tentokrát nahazoval na českého gólmana. Nikdo ze spoluhráčů ale nebyl k dispozici na dorážku.

57.

Němec vyzkoušel Fastha, ten ale s přehledem schoval puk do lapačky.

58.

Odechový čas pro Česko.

58.

Češi hrají bez brankaře.

58.

Český tým drží puk v rohu útočné třetiny.

59.

Švédové vedou 4:1. Persson trefil prázdnou klec a pečetí tak vítězství svého týmu.

59.

Akce Petružálka efektivní nebyla. Čeští hráči ale jsou evidentně s porážkou smíření.

60.

Konec zápasu. Chvilkový nádech českého týmu ve třetí třetině nestačil. Švédové třetím gólem zlomili zápas a nakonec zaslouženě zvítězili 4:1.

Nejlepším hráčem českého týmu vyhlášen Petr Průcha, na straně Švédů je to Henrik Zetterberg. To je pro dnešek vše. U dalšího online přenosu napočtenou.