Historie mluví před semifinále se Slováky ve prospěch Čechů

Oba týmy se střetly v letošní přípravě na mistrovství světa. V rámci soutěže Euro Hockey Challenge sehráli před měsícem dokonce dva zápasy. Ten první v Praze Češi vyhráli 3:1, když  se trefili Kutlák, Tenkrát a do prázdné brány při powerplay Plekanec. Za Slováky zaznamenal jediný úspěch Kudroš. První třetina tohoto duelu se odehrála v retrodresech z roku 1972 na počest tehdejších mistrů světa.
Odvetný zápas v Bratislavě byl vyrovnanější. Český výběr dvakrát prohrával po gólech Bližňáka a Bartoviče, ale vždy se z toho oklepal a vyrovnal, když se trefili Průcha a Holík. Utkání dospělo až do nájezdů, ve kterých byli úspěšnější Češi. Rozhodující nájezd si připsal útočník Jan Kovář. I tento duel měl jednu oficialitu, do slovenské síně slávy byl uveden Pavol Demitra, který zemřel při leteckém neštěstí v Jaroslavli.
Loňský šampionát se hrál právě na Slovensku a rozjetí Češi domácím hráčům zkřížili cestu v osmifinále. A byl to opět výběr trenéra Hadamczika, kdo slavil tři body. Nejprve otevřel skóre utkání v přesilovce Židlický. Poté Slováci vyrovnali z hole Nagyho. Havlát s Eliášem ale zařídili českému týmu dvoubrankové vedení, které už soupeř nedohnal. Surový v závěru ještě snížil na 3:2, ale to bylo všechno. Češi dál kráčeli turnajem bez porážky.
Na olympijských hrách v kanadském Vancouveru se Češi střetli se Slováky už ve skupině. Pro oba týmy to byl premiérový zápas na těchto zimních hrách. Parta kolem Jaromíra Jágra šla do vedení v 10. minutě, když se šikovnou tečí prosadil Eliáš. Na začátku druhé třetiny sice vyrovnal Gáborík, pak si ale vzal slovo Jágr, který nejprve Čechům vrátil vedení a pak nahrál na pojišťující branku Plekancovi. Poklidný první zápas turnaje skončil 3:1 pro český tým.
Sport Sport
18. 5. 2012 23:35
Podívejte se na zápasy českého týmu se slovenským výběrem na velkých hokejových akcích.