Mistrovství Evropy 2012 • Semifinále • 20:45, zápas skončil

Portugalsko
0:1
Španělsko
rozhodující pen. Fábregas

Dobrý den, vítám vás u online reportáže ze semifinálového zápasu Eura 2012 mezi Portugalskem a Španělskem. Zápas začne na stadionu v Doněcku ve středu ve 20:45.

Bitva o Pyreneje je tady. Nebo také Ronaldo proti hvězdám Barcelony. Je jedno jaké přízvisko dnešnímu semifinále přisoudíte, všechna každopádně věstí, že nás čeká velmi pikantní zápas. Portugalsko táhne obrozená hvězda Ronaldo, Španělé zase sází na hvězdnou zálohu. Trenér Del Bosqué s oblibou na Euru nenasazuje klasického útočníka, ale samé záložníky. Ve čtvrtfinále mu to proti Francouzům vyšlo. Uvidíme, co vymyslí dnes.

V historii spolu oba soupeři sehráli 34 zápasů. Z toho 15 utkání vyhráli Španělé, sedmkrát se radovali Portugalci. Poslední střetnutí v roce 2010 ale vyhrálo Portugalsko překvapivě 4:0. Dva góly dával Postiga, po jednom Martins a Almeida.

Fanoušci před čtvrtfinálovým utkáním mezi Španělskem a Francií na Euru 2012.
Fanoušci před čtvrtfinálovým utkáním mezi Španělskem a Francií na Euru 2012. | Foto: Reuters

Sestava Španělsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Alonso - Silva, Negredo, Iniesta.

Španělský tým před semifinále na Euru 2012.
Španělský tým před semifinále na Euru 2012. | Foto: Reuters

Sestava Portugalsko: Patrício - Pereira, Pepe, Alves, Coentrao - Meireles, Veloso, Moutinho - Nani, Almeida, Ronaldo.

Portugalský tým před semifinále na Euru 2012.
Portugalský tým před semifinále na Euru 2012. | Foto: Reuters

Utkání řídí turecká trojice rozhodčích Çakır, Duran, Ongun.

Pohledem do sestav můžeme zjistit, že lavička Španělska opět vymyslela překvapivý tah. Nasadila na hroz útoku Alvára Negreda, tedy ani Torrese ani Fábregase. Portugalcům chybí zraněný Postiga, jeho místo zaujal Hugo Almeida.

Oba týmy nastupují na hřiště, Španělé v červeném, Portugalci v bílém. Na řadě jsou hymny.

1.

Utkání začalo.

2.

Portugalci měli první roh. Veloso zakroutil míč rovnou do branky na zadní tyč a Casillas se musel hned v úvodu předvést.

4.

Negreda poprvé v útočné akci. V osobním souboji s Pepem ale neuspěl.

6.

Portugalci teď vyčkávají, co Španělé vymyslí. V dalším dobrém obranném zákroku se ukázal Pepe.

8.

Portugalci umí hrát i tvrdě. Meireles teď vystřihl ukázkový šlapák na Arbelou.

9.

Faulovaný měl teď na noze první gólovou šanci, když se k němu po průniku Iniesty na hranici vápna dostal míč a hned vypálil. Rána do protipohybu gólmana ale těsně minula břevno.

11.

Zdá se, že Potugalsko bude spoléhat na rychlé protiútoky, španělská defenzíva je ale zatím pozorná.

13.

První vzorová akce Portugalska. Ronaldo pláchl po po levé straně a poslal ostrý centr do vápna. Nani na míč nedoskočil a Casillas si pak se vším poradil. Takhle nějak byl to ale z pohledu fotbalistů v bílém mělo vypadat.

16.

A znovu u míče Ronaldo. Při pokusu projít do šestnáctky ho fauloval Arbeloa. Následný přímý kop poslal portugalský kapitán jen do zdi.

Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo proniká s míčem do španělské obrany během semifinále na Euru 2012. | Foto: Reuters
18.

Útočným faulem se teď prezentoval Almeida. Portugalci ale měli balon v držení nezvykle dlouho.

20.

Nani v tísni dvou protihráčů upadl a měl dojem, že byl faulovaný. Rozhodčí ale jeho pocit nesdílel.

22.

Španělé teď sice drží míč, ale proti dobře sformované portugalské obraně nemají moc možností kudy dostat míč do vápna.

24.

Ronaldo bez přípravy poslal míč na branku, respektive nad branku. A to pořádně vysoko.

26.

Portugalci po delší době v tlaku u španělského vápna. Tři ostré centry ale pokutovým územím jen proletěly. Ten poslední už lapil Casillas.

Iker Casillas chytá střelu Andrése Iniesty a asistuje mu Nani během semifinále na Euru 2012. | Foto: Reuters
28.

Třetina zápasu téměř pryč, ale zatím toho ke koukání moc nebylo. Ce celou tu dobu vystřelili přesně na branku jen Portugalci a to jednou.

30.

Něco mohl s úrovní zápasu udělat Iniesta, který se dostal ke střele na hranici pokutového území. Jen těsně ovšem netrefil prostor mezi třemi tyčemi.

30.

V následném protiútoku spěchal do šance Nani, byl při tom faulovaný, na nohách se udržel a mohl pokračovat téměř sám na branku. Sudí se ale upískl předčasně.

31.

Ronaldo už tentokrát mířil mnohem přesněji a u levé tyče protáhl Casillase. Balon ale stejně proletěl těsně vedle španělské svatyně.

33.

Portugalci vysunuli presink a nese to své ovoce. španělé mají s přechodem do útoku problémy.

Fabio Coentrao brání Alvára Arbelou během semifinále na Euru 2012.
Fabio Coentrao brání Alvára Arbelou během semifinále na Euru 2012. | Foto: Reuters
35.

Alba fauloval Naniho a portugalský útočník zůstal ležet na trávníku. Po chvíli odpočinku ale bude zřejmě v pořádku.

37.

Španělé zase házenkářsky drží míč. Procentalně na tom ale nejsou nikterak dominantně. Zatím 56:44. Možná i proto, že při každém jejich dotyku s míčem, ukrajinské obecentstvo spustí pískot. Jejich oblíbenci jsou zřejmě Portugalci.

38.

Silva se dostal až k hranici vápna. Místo střely se ale snažil prostrkávat k někomu ze spoluhráčů a míč s klidem sebral Patrício.

40.

Ramos vystavil stopku svému spoluhráči z Realu Madrid Ronaldovi a dostal za to žlutou kartu.

43.

Blíží se konec poločasu, viděli jsme celkem sedm střel a z toho jedna jediná mířila mezi tři tyče. Není to zatím zrovna atraktivní podívaná.

První poločas skončil.

Semifinále evropského šampionátu by si asi zasloužilo lepší zápas. Hra zatím postrádá zajímavé akce a hlavně góly. Španělsko hledá cestu proti dobré defenzívě. Portugalsku zase nevycházejí protiútoky. Doufejme, že se obraz hry v druhém poločase zlepší. Branka by mu slušela!

46.

Začal druhý poločas.

48.

Alonso si teď nerozuměl s Xavim, který se mu hnul na druhou stranu. Druhý poločas, zdá se, začíná obdobně, jako první končil.

49.

Piqué odhlavičkoval cetr Pereiry jen k Ronaldovi, ten ale nepřešel přes dobře stínujícího Silvu.

51.

Dnešní první rohový kop Španělska nedopadl valně. Portugalská obrana centr odvrátila.

53.

Na druhé straně se dá ale říct to samé o rohu Portugalska.

První střídání na straně Španělska. Negreda nahradí Fábregas. Del Bosque se vrací k osvědčenému.

56.

Coentrao skvěle vybojoval roh, ale co je to platné, když z něj Nani pošle míč na prvního španělského hráče.

57.

Almeida si udělal prostor a zkusil vystřelit z dálky. Bránu ovšem minul.

59.

A znovu Almeida, tentokrát z úhlu a opět vedle.

60.

Busquets je dálší okartovaným hráčem.

Další výměna hráčů na španělské straně. Navas za Silvu.

61.

Pepe kolenem narovnal záda Alonsovi a turecký sudí už vytahuje z kapsičky další kartu.

64.

Pereira stáhl před vápnem Fábregase a je z toho žlutá karta a ještě nepříjemná standardka.

65.

Xaviho centr ale hlavou odklidil Almeida.

67.

Alonso zkoušel překvapit Patrícia téměř z poloviny hřiště. Portugalský brankář byl hodně z brány, ale Alonsův vysoký balon mířil vedle.

68.

Vzápětí Xavi mířil přesně do připraveného koše portugalského brankaře.

70.

Španělé v druhé půli trochu přidali, ale k gólové šanci je to stále málo.

73.

Ronaldo po faulu Albi zahrával další přímý kop. Tradiční předehra, pár kroků dozadu, rozkročení a rána. Balon ale přeletěl španělskou branku.

76.

Nani trochu zbrzdil portugalský protiútok, ale vybojoval alespoň roh. Ani ten však pak příliš vzruchu nepřinesl.

78.

Fábregas se zastřeloval vysoko nad branku. Takhle se toho gólu nedočkáme. A to na jakékoli straně.

Španělský fotbalista Alvaro Arbeloa střílí na branku Portugalska během semifinále na Euru 2012. | Foto: Reuters

Portugalsko střídá. Oliveira si vymění místo s Almeidou.

81.

Navas dlouho vymýšlel co s míčem, až ho odevzdal Portugalcům.

83.

Ronaldo z brejku vybojoval přímý kop. Ten sice napálil do zdi. Ale tak šikovně, že Arbeloa zahrál rukou. Dostal žlutou a standardní situace se posouvá a o dobrých sedm metrů.

84.

Jenže z druhým pokusem naložil ještě hůř, překopl brankovou konstrukci.

86.

Se žlutými kartami se dnes roztrhl pytel. Dalším potrestaným Alves.

Třetí španělské střídání. Na plac jde Pedro, na lavičku Xavi.

89.

Španělé vyčerpali všechna střídání a přitom se schyluje k prodloužení. Portugalci využili výměnu jen jednou.

90.

Přečíslení Portugalska teď doslova zazdil Ronaldo jehož rána mířila vysoko nad.

90+1.

Nastavovat se budou ještě tři minuty.

90+3.

Ještě jedna karta do sbírky. Na kontě ji má Veloso.

Skončil druhý poločas.

Tak ani v druhé půli jsme branku neviděli a uvidíme druhé prodloužení. Uvidíme, jestli náhodou nerozhodne i taková maličkost, jako to, že Portugalci mají ještě dvě možnosti střídání.

91.

Začala první část prodloužení.

93.

I úvod prodloužení je opatrný z obou stran. Oliveira teď fauloval Pedra a přišel o míč.

96.

Španělská standardní situace skončila ještě před vápnem, dál se centr Alonsa nedostal.

99.

Pedro zůstal ležet po vzdušném souboji v pokutovém území Portugalska. Drží se za rameno, ale asi bude v pořádku.

101.

Máme zasebou 100 minut hrací doby a oba týmy vyslaly na branku po dvou přesných střelách. To je, myslím, vypovídající statistka.

104.

Iniesta měl na noze možná postupový gól. Po krásné kombinaci se dostal ke střele zblízkosti, Patrício ale byl dobře postavený a balon vykryl.

Portugalský brankář Rui Patricio během semifinálového utkání mezi Portugalskem a Španělskem na Euru 2012. | Foto: Reuters
105.

Netradičně Ramos zakončoval přímý kop Španělů. Jeho rána jen těsně minula pravou šibenici.

105.

Konec první části prodloužení.

Během patnácti minut měl největší šanci Iniesta, ale nedal a máme tu pořád nerozhodný stav.

106.

Začala druhá část prodloužení.

Portugalsko využívá střídání. Custódio nahradil Velosa.

107.

Centr Coentraa si před Ronaldem pohlídal Ramos.

109.

Španělé drží míč delší dobu, celkově v poměru 57:43.

111.

Navas byl ve slibné střelecké příležitosti. Jeho přízemní ránu ale Patríciu vyrazil a s přispěním Pepeho i chytil.

Poslední výměna hráčů na portugalské straně. Varela za Meirelese.

113.

Alonso je dalším žlutou kartou oceněným hráčem.

114.

Pedro šel sám na portugalskou bránu. Obránci v bílém se za ním řítili jako supi, španělský útočník volil zasekávačku a to neměl dělat. O balon přišel.

117.

Španělé jsou v prodloužení jednoznačně lepší. Teď ovšem jejich akci zastavil ofsajd.

119.

Pedro opět překličkoval zajímavou šanci v pokutovém území. Obránci v bílém už si pak poradili.

Konec druhé části prodloužení.

I tentokrát prodloužení nerozhodlo a přijdou na řadu penalty. To už je hra o štěstí a o psychické síle hráčů.

První budou kopat Španělé na Patrícia.

1.

Alonso mířil k levé tyči a Patrício ho vychytal!

1.

Moutinho také nedal. Casillas ho vychytal. Gólmani tedy zatím kralují.

2.

Iniesta je prvním úspěšným střelcem. Poslal Patrícia úplně na druhou stranu. 1:0 pro Španěle.

2.

Pepe si ale také poradil. Trefil se přesně k tyči. 1:1

3.

Piqué se trefil stejně jako portugalský stoper. 2:1 vedou Španělé.

3.

Nani s minimálním rozeběhem poslal míč pod břevno. Stav je 2:2.

4.

Ramos nechal vycukat Patrícia, počkal až půjde na stranu a pak mu poslal pomalou ránu do šibenice. 3:2

4.

Alves trefil břevno. Španělé můžou rozhodnout!

5.

A Fábregas proměnil stylovým angličanem. Je rozhodnuto, ve finále jsou Španělé.

Konec zápasu.

Na Ronalda, který měl jít na penalty až jako poslední tedy vůbec nedošlo. Španělé postupují a můžou vyhrát třetí šampionát v řadě.

To je ode mě vše. U dalšího online přenosu napočtenou.