Senzace v Miami. Na Floridě díky safety car vyhrál Norris v McLarenu

Radek Vičík Radek Vičík
5. 5. 2024 23:35
Lando Norris v McLarenu vyhrál nedělní Velkou cenu Miami formule 1 a jako druhý jezdec v této sezoně dokázal porazit suverénního Maxe Verstappena. Před ním to letos dokázal zatím už jen Carlos Sainz junior v Melbourne.

Norris se na Floridě dočkal prvního triumfu v kariéře, vůz z Wokingu vyhrál naposledy v září 2021. Tehdy triumfoval Daniel Ricciardo v Monze.

"Konečně jsem se dočkal. Jsem šťastný. Věděl jsem to už ráno, kdy jsme přišel na okruh. Díky mami, díky tati! Je to i pro moji babičku," řekl jezdec, který se vítězství v závodě dočkal poprvé od závodu formule 2 v Bahrajnu před šesti lety.

Brit ve službách britské stáje porazil Nizozemce o téměř osm sekund. Za nimi dojel pilot Ferrari Charles Leclerc.

V první polovině Grand Prix nic nenasvědčovalo senzaci. Verstappen si po startu z pole position jistil vedení. Ve 24. kole z 57 si jel vyměnit gumy.

Do čela se dostal Norris, načež došlo ke kolizi Kevina Magnussena v Haasu a Logana Sargeanta. Americký pilot Williamsu zůstal stát ve druhé zatáčce a na trať vyjel safety car.

Toho využil Norris. V boxech získal rázem dobrých deset sekund, díky čemuž se vrátil na trať v čele závodního pole.

První pozici si 24letý Brit udržel i při restartu. Verstappen si pak stěžoval na nedotáčivost svého Red Bullu a na McLaren začal ztrácet.

Norris tak mohl v cíli závodu v Miami mohutně slavit nečekaný triumf. Pro Brity to bylo první vítězství od předloňské VC Brazílie, kde byl nejrychlejší George Russell v Mercedesu.

Rodák z Bristolu Norris vyhrál druhý den poté, co v Miami nedokončil sprint a navíc dostal pokutu 50 000 eur za přeběhnutí trati během výjezdu safety car.

Šampionát pokračuje 19. května Velkou cenou Emilie Romagny v italské Imole.