Vettel kráčí za titulem. Suverénně vyhrál i v Monze

Radek Vičík Radek Vičík
8. 9. 2013 15:26
Sebastian Vettel udělal v nedělní Velké ceně Itálie velký krok z zisku čtvrtého titulu mistra světa formule 1 po sobě.
Sebastian Vettel si oslavy vítězství v Monze užil.
Sebastian Vettel si oslavy vítězství v Monze užil. | Foto: Reuters

Monza - Sebastian Vettel udělal v nedělní Velké ceně Itálie velký krok k zisku čtvrtého titulu mistra světa formule 1 po sobě.

Pilot Red Bullu v Monze vyhrál před Fernandem Alonsem a v čele šampionátu má před svým pronásledovatelem v kokpitu Ferrari už náskok 53 bodů. Do konce sezony přitom chybí už jen sedm Grand Prix.

"Byl to fantastický závod. Ale je poznat, když tu nevyhrajete v červené kombinéze," reagoval Vettel na bučení italských tifosi.

Třetí v italské Velké ceně dojel Vettelův týmový kolega Mark Webber.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Těsně za stupni vítězů skončil Alonsův týmový kolega Felipe Massa, zatímco pátý dojel v nejlepším výsledku Sauberu v této sezoně Nico Hülkenberg.

Vettel měl závod pod kontrolou

Vettel si udělal z italského chrámu rychlosti domácí dráhu a od prvních metrů nedal nikomu důvod pochybovat o tom, že chce vyhrát.

Po startu hned celému jezdeckému poli ujel. Druhý se z nebezpeční první šikany vynořil Massa, za nímž jeli Webber a Alonso.

Naopak startovní zmatek odnesl poškozeným předním spoilerem Kimi Räikkönen a další z aspirantů na titul musel hned na začátku do boxů.

Španěl ve službách Ferrari už ve třetím kole předjel Webbera a po chvíli podle očekávání prosvištěl i kolem Massy. Ale to bylo z jeho souboje s Vettelem všechno.

Vettel nedovolil Alonsovi, aby jen viděl jeho zadní spoiler a měl celý závod i přes problémy s převodovkou plně pod kontrolou.

Show zařídil Hamilton

Alonsa začal pak "obtěžovat" Webber. Ale ani převodovka jeho Red Bullu nebyla ve stoprocentní kondici, takže Australan si v poklidu dojel pro třetí příčku.

"Druhé místo je dobré. V Monze je vyhlášení vítězů s nejlepší atmosférou v celé sezoně. Doufám, že se příští rok na stupně vítězů vrátím jako vítěz," řekl Alonso, který asi už rezignoval na boj o titul.

O zábavu se v nudném závěru Grand Prix postaral Lewis Hamilton. Pilot Mercedesu se nejdřív prodral na pátou příčku, ale jeho snahu patnáct kol před koncem zhatila nutná výměna gum.

Po ní ale Brit začal na okruhu doslova řádit a postupně si "podal" Estebana Gutiérreze, Räikkönena, Sergia Péreze i Jensona Buttona a v posledním kole se tak ocitl na deváté příčce. Zkusil ještě útok na Romaina Grosjeana, ale souboj s pilotem Lotusu skončil málem havárii.

"Byl to těžký víkend. Skončil jsem devátý, ale měli jsme na to být mnohem výš. Osobně jsem hodně zklamaný," řekl Hamilton, kterému celý závod zlobila vysílačka, takže nemohl komunikovat s týmem.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Monze: 1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:18:33,352 (prům. rychlost 234,269 km/h), 2. Alonso (Šp./Ferrari) -5,467, 3. Webber (Austr./Red Bull) -6,350, 4. Massa (Braz./Ferrari) -9,361, 5. Hülkenberg (Něm./Sauber) -10,355, 6. Rosberg (Něm./Mercedes) -10,999, 7. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -32,329, 8. Grosjean (Fr./Lotus) -33,130, 9. Hamilton (Brit./Mercedes) -33,527, 10. Button (Brit./McLaren) -38,327.

Pořadí MS (po 12 z 19 závodů): 1. Vettel 222 b., 2. Alonso 169, 3. Hamilton 141, 4. Räikkönen (Fin./Lotus) 134, 5. Webber 130, 6. Rosberg 104, 7. Massa 79, 8. Grosjean 57, 9. Button 48, 10. di Resta (Brit./Force India) 36.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 352, 2. Ferrari 248, 3. Mercedes 245, 4. Lotus 191, 5. McLaren 66, 6. Force India 61, 7. Toro Rosso 31, 8. Sauber 17, 9. Williams 1.