14. 4. 2013 10:52
Fernando Alonso ve Ferrari suverénně opanoval třetí závod sezony formule 1.
Fernando Alonso v Číně oslavil první triumf v letošní sezoně.
Fernando Alonso v Číně oslavil první triumf v letošní sezoně. | Foto: Reuters

ŠanghajFernando Alonso ve Ferrari suverénně opanoval třetí závod sezony formule 1, kterým byla Velká cena Číny. Letos se tak na nejvyšší stupeň vítězů postavil opět pilot jiné stáje.

"Od začátku to byl fantastický závod. Neměli jsme žádný velký problém a pneumatiky se opotřebovávaly podle předpokladů," řekl spokojený vítěz.

Druhý dojel v Šanghaji Kimi Räikkönen s Lotusem. V dramatickém závěru udržel třetí místo Lewis Hamilton (Mercedes) před Sebastianem Vettelem s Red Bullem

Závod jsme sledovali živě ZDE

Obhájce titulu i tak zůstává stále na prvním místě průběžného hodnocení MS, i když vede už jen o tři body před Räikkönenem a devět před Alonsem.

Do závodu vyrazil nejlépe držitel pole position Hamilton, kterého ale brzy předjelo duo od Ferrari Alonso a Felipe Massa.

Vettel vsadil na tvrdou směs

Protože už páteční a sobotní dění na trati ukázalo, že měkká směs vydrží jen několik kol, byla to v Číně zase velká strategická partie.

Vettel nasadil tvrdší směs a Webber, který byl kvůli nedostatku paliva pro povinnou kontrolu po kvalifikaci, začal dokonce z boxů.

Hlavně německému jezdci se jeho taktické hrátky začaly vyplácet a z devátého místa na startu byl v polovině závodu ve vedení.

Favorité v problémech

To už v závodě nepokračoval Webber, který měl nejdřív kolizi s Jeanem Ericem Vergnem z Toro Rossa a o chvíli později při pomalém kroužení po trati přišel o kolo - více o chybě Red Bullu čtěte ZDE.

Aby těch špatných zpráv pro Australana nebylo málo, po závodě byl označen za viníka kolize s Vergnem a v Bahrajnu přijde o tři místa na startovním roštu.

Těžkou chvilku si zažil i Räikkönen, který při pokusu o předjetí Sergia Péreze v McLarenu přišel o přední přítlačné křídlo.

"Byl jsem vedle něj a on mě prostě vytlačil na obrubník. Na trávě jsem se mu snažil vyhnout a přitom jsem McLaren trefil. Poničil jsem si čumák, ale naštěstí to neovlivnilo řiditelnost vozu. Jen byl trochu nedotáčivý," popsal Räikkönen kritický okamžik.

Alonso zvolil takovou posloupnost návštěv boxech, která mu v závěru zajistila pohodlné vedení. Naopak Vettel čekal na povinné nasazení měkkých gum na poslední chvíli.

Souboj o stupně vítězů rozhodl pomalý Pic

Přišel tím o druhou příčku, ale v posledním kole dokázal ještě bojovat o stupně vítězů. Jenže mezi něj a Hamilltona se dostal Charles Pic s o kolo pomalejším Caterhamem.

Francouz obhájce titul v nájezdu do nejdelší rovinky tratě lehce zbrzdil a tím ho připravil o šanci ještě zaútočit na pilota Mercedesu.

Světový šampionát pokračuje už v neděli 21. dubna závodem v Bahrajnu.

Velká cena Číny, 3. závod mistrovství světa vozů formule 1 v Šanghaji:

1. Alonso (Šp./Ferrari) 1:36:26,945 (průměrná rychlost 190,666 km/h), 2. Räikkönen (Fin./Lotus) -10,168, 3. Hamilton (Brit./Mercedes) -12,322, 4. Vettel (Něm./Red Bull) -12,525, 5. Button (Brit./McLaren) -35,285, 6. Massa (Braz./Ferrari) -40,827, 7. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -42,691, 8. di Resta (Brit./Force India) -51,084, 9. Grosjean (Fr./Lotus) -53,423, 10. Hülkenberg (Něm./Sauber) -56,598.

Pořadí MS (po 3 z 19 závodů): 1. Vettel 52 b., 2. Räikkönen 49, 3. Alonso 43, 4. Hamilton 40, 5. Massa 30, 6. Webber (Austr./Red Bull) 26, 7. Rosberg (Něm./Mercedes) 12, 8. Button 12, 9. Grosjean 11, 10. Di Resta 8.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 78, 2. Ferrari 73, 3. Lotus 60, 4. Mercedes 52, 5. McLaren 14, 6. Force India 14, 7. Toro Rosso 7, 8. Sauber 5.