Do třetice už to vyjde aneb Proč Jágr a spol. vyřadí Tučňáky

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
1. 6. 2013 9:00
Přečtěte si první názor redaktora Aktuálně.cz na sérii finále Východní konference NHL mezi Pittsburghem a Bostonem.
"V sobotu už hrajeme první zápas proti talentovaným Tučňákům z Pittsburghu a to už taková "SRANDA" nebude. :) Ale třeba jo,člověk nikdy neví," dodal Jágr.
"V sobotu už hrajeme první zápas proti talentovaným Tučňákům z Pittsburghu a to už taková "SRANDA" nebude. :) Ale třeba jo,člověk nikdy neví," dodal Jágr. | Foto: Facebook.com

Praha – Přestože i ve finálové sérii Západní konference NHL budou mít Češi zásluhou Michaela Frolík z Chicaga Blackhawks proti Los Angeles Kings své zastoupení, v českých luzích a hájích budí pochopitelně větší pozornost finále Východu.

Důvod je nasnadě. Proti sobě se postaví Pittsburgh Penguins a Boston Bruins.

Branku Tučňáků bude i v sérii proti Medvědům hájit Tomáš Vokoun, recept na něj budou pak hledat dvě česká esa - lídr kanadského bodování play off David Krejčí a hrající legenda tohoto sportu Jaromír Jágr.

My vám nyní přinášíme trochu netradiční preview této série, která startuje v Pittsburghu prvním zápasem v neděli ve 2:00 SELČ.

Do polemiky, kdo z celků by se měl představit ve finále Stanley Cupu, se pustili dva redaktoři deníku Aktuálně.cz (Proč by měl postoupit Pittsburgh si přečtěte ZDE).

Proč by měli naopak postoupit do finále Stanley Cupu Medvědi?

Série s Pittsburghem bude nesmírně vyrovnaná a rozhodnou ji maličkosti, na konci se ale budou radovat Medvědi. Důvodů k tomuto tvrzení mám v záloze hned několik.

1. ZKUŠENOSTI: Možná toto tvrzení bude znít poněkud překvapivě při pohledu na soupisky obou celků, ale je to tak. Boston hraje de facto již třetí sezónu až na menší výjimky ve stejném složení, většina hráčů, kteří získali před dvěma lety Stanley Cup, v něm pokračují i nadále. K tomu přičtěte dalšího zkušeného borce ošlehaného bitvami play off - Jaromíra Jágra, rok od roku lepšícího se mladíka Seguina a skvělého kouče Clauda Juliena a dostáváte dohromady naprosto dokonalý koktejl.

2. FAKTOR KREJČÍ: Dvakrát do téže řeky nevstoupíš? A proč by ne?! David Krejčí před dvěma lety při vítězném tažení Bruins play off vyhrál kanadské bodování, Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče vyřazovacích bojů mu pak vyfoukl v životní formě chytající Thomas.

Že je rodák ze Šumperka hráčem pro nejdůležitější fázi sezóny dokazoval i v play off 2010, kdy vlastně de facto jeho zranění ve čtvrtém zápase série s Philadelphií odstartoval senzační obrat Flyers z 0:3 na zápasy na konečných 4:3. Jeho bilance v play off 71 zápasů a 64 bodů jej již nyní řadí na 6. místo historických tabulek mezi českými hokejisty.

Že je v elitní třicítce tím nejmladším, asi není třeba dodávat. Ještě více toto číslo vynikne v kontrastu celé ligy – mezi aktivními hráči je v TOP 25 kanadského bodování pouze jeden mladší hráč – ano, Sidney Crosby.

3. ÚDERNOST CELÉHO TÝMU: Nedaří se (výjimečně) prvním dvěma řadám? No a, góly zajistí ta třetí nebo čtvrtá, tak jako tomu bylo v zápasech tři a pět v sérii s NY Rangers, kdy se o branky postarala čtvrtá formace ve složení Campbell-Thornton-Paille, tedy lajna, která je na ledě především od bourání, nikoliv tvoření.

Žádný jiný tým ligy, snad až na LA Kings, nemá tak vyrovnané čtyři pětky, jako právě Boston. Rozdíl v ice timu ofenzivních trojic nedělá pobyt na ledě při hře pět na pět, ale při přesilovkách či oslabení. Jinak je zcela jedno, jestli hrajete v první nebo třetí formaci, na ledě hrajete stejně dlouho.

4. ZKUŠENÁ OBRANA: Tento bod bude platit pouze v případě, že se dají dohromady Wade Redden, Denis Seidenberg a Andrew Ference. I bez nich byly defenzivní řady pevné, s nimi jsou ale už téměř nepropustné!

Defenziva Medvědů budí hrůzu, navíc je parádně namixovaná – vedle veteránů Cháry, Reddena a Ference hrají zástupci střední generace McQuiad, Seidenberg a Boytchuk, vše doplňuje mladík Hamilton a kometa série s Rangers Krug s vrstevníkem a dělníkem Bartkowskim.

5. JISTÝ TUUKKA RASK: Tři sezóny se učil za zády Tima Thomase. Poslušně otvíral dvířka na střídačce a když musel zaskočit, předváděl vynikající výkony. Před letošní sezónou po avizované pauze amerického veterána poskočil na pozici číslo jedna a vede si jedním slovem fantasticky. O jeho jistotě svědčí fakt, že jeho náhradník Chudobin se ještě na led coby aktivní hráč nepodíval.

Suma sumárum: Ačkoliv Boston letos prohrál s Pittsburghem všechna tři utkání, celkově už pak šest v řadě, a dokonce s ním padl šestkrát za sebou na domácím ledě, není třeba mít z Crosbyho a spol. obavy. Tahle parta z města, které patří k zakládající šestce NHL, má dostatečné kvality na to, aby se protáhla do finále Stanley Cupu.

Aby se Jaromír Jágr konečně rozstřílel. A aby legendární osmašedesátka dál žila v naději, že pokoří další rekord ligy – jednadvacet let čekání mezi dvěma zisky Grálu. Mimochodem, když jej v letech 1991 a 1992 vybojoval tehdy ještě v dresu Pittsburghu, ve finále konference porazili Tučňáci právě Boston. Čas pomsty právě nastal!

 

Právě se děje

Další zprávy