Junioři neudrželi dvougólové vedení, na MS končí

Petr Šidlík dovedl jako kapitán český tým zase jen do čtvrtfinále.
Petr Šidlik (v bílém) se snaží uniknout  Henri Ikonenovi.
Do zápasu lépe vstoupili Finové, kterým se již ve třetí minutě podařilo otevřít skóre, když Mäenalanen pohotově dorazil za Langhamera střelu Teräväinena odraženou od mantinelu.
Český tým ale rychle odpověděl, již o 45 sekund později vyrovnal Simon.
V závěru první části se Češi dostali pod finský tlak. Ten umocnila 107 sekund dlouhá přesilovka pět na tři, kterou ale ubránili.
Aktualizováno 2. 1. 2014 22:14
Čeští hokejisté sice vedli ve čtvrtfinále juniorského MS nad Finskem už 3:1, o slibné vedení i výhru ale nakonec přišli

Malmö - Čeští hokejisté si ani na letošním juniorském mistrovství světa o medaile nezahrají.

Ve čtvrtečním čtvrtfinále proti Finsku sice vedli už 3:1, ale nakonec zápas prohráli 3:5.

Zápas jsme sledovali online zde.

Čekání na postup do semifinále prestižní akce se tak protáhne minimálně na deset let. Češi skončí na turnaji nejlépe šestí, Finové si o postup do finále zahrají s Kanadou, která zdolala Švýcarsko 4:1.

Druhou semifinálovou dvojici tvoří Rusové,kteří porazili obhájce titulu z USA, a domácí Švédskem, jež zvítězilo nad Slovenskem hladce 6:0.

"Porážka nás hodně mrzí. Zápas jsme dobře rozehráli a ve druhé třetině jsme měli víc ze hry. Bohužel, nedotáhli jsme to do vítězného konce. Začaly nám potom ubývat síly, i kvůli tomu, že jsme hráli jen na pět obránců. V závěru jsme předvedli individuální chyby a byli jsme za ně potrestáni," litoval po zápase trenér Miroslav Přerost.

Češi do utkání nevstoupili nejlépe, nechali se velmi rychle zatlačit a nakonec i ve třetí minutě inkasovali z hole Mäenalanena, který se prosadil po odrazu puku od zadního mantinelu.

Dva slepené góly srazily Finy jen na chvíli

Českému celku snad ale inkasovaná branka spíše pomohla. Hned z protiútoku se totiž prosadil sebevědomý Dominik Simon a za stavu 1:1 se začal hrát vyrovnaný hokej. Finové si velké šance vytvořili hlavně v dlouhé přesilovce pět na tři, vynikající Langhamer ale v bráně navázal na výkony ze základní skupiny a dlouho fantastickými zákroky držel nerozhodný stav.

Aktivnější byli Finové také po přestávce, hlavně v polovině zápasu byl Langhamer v trvalé permanenci. Paradoxně ale v době, kdy finský tlak sílil, udeřili Češi. Nejprve se po krásné přihrávce faulovaného Simona trefil do prázdné brány Procházka a hned za minutu zvýšil vedení už na 3:1 po souhře celé třetí pětky z mezikruží Faksa.

"Když jsme vedli 3:1, tak jsme si říkali, že už to nepustíme. V závěru nám asi trošku došly síly," přiznal kapitán Petr Šidlík.

Finové si vzali oddechový čas, dva slepené góly s jejich hrou hodně zacloumaly. Češi byli rázem lepší a moc nebezpeční, nakonec je ale srazila vlastní chyba. Dvě minuty před druhou přestávkou ztratil na modré puk Šulák a Finové brejk přes celé hřiště zakončili dorážkou a kontaktní brankou Juuso Ikonena.

"Kdybychom zvýšili vedení, postoupili bychom, 4:1 by už Finové nedotáhli. Místo toho jsme ale udělali chybu a jim se podařilo snížit," uvedl útočník Radek Faksa.

Rychlý obrat: Čechům v závěru pochyběly síly

Češi se v poslední třetině snažili hlavně bránit vlastní modrou čáru, ale to jim vydrželo jen šest minut. I když měl soupeř problémy usadit se v pásmu, poměrně brzy docela šťastně vyrovnal. Tečí na hranici vysoké hole usměrnil nahození od modré mimo dosah Langhamera Henri Ikonen a za stavu 3:3 se začalo v Malmö znovu od začátku.

V tu chvíli se už ale projevila únava Čechů, kteří v utkání točili pouze pět obránců a Finové začali mít jasně navrch. Poměrně brzy na to také zaslouženě otočili skóre zápasu, když po zmatcích v obraně střílel do prázné brány Kinnunen.

Na další zvrat už českému týmu nezbyly síly. I když se Češi snažili, nedokázali se nikdy natrvalo usadit v pásmu. A to ani při dlouhé hře bez brankáře, kde jediný nebezpečný pokus zaznaměnal tečí Pastrňák. Dvacet vteřin před koncem pak ránou do prázdné brány rozhodl zápas Mäenalanen.

"Celkově si myslím, že jsme na turnaji od začátku makali a dali jsme do toho úplně všechno. Až na ty zápasy proti USA a Německu, které nám nevyšly, jsme hráli výborně. Nikdo to od nás moc nečekal. Myslím si, že jsme tady odvedli dobrou práci," dodal Šidlík.

Obhájci titulu vypadli s Ruskem

Obhájci juniorského titulu a přemožitelé českého týmu ze základní skupiny letošního šampionátu Američané končí rovněž ve čtvrtfinále. Ve čtvrtek byli nad jejich síly stejně staří Rusové, kteří USA porazili 5:3.

Hned pět gólů přitom padlo v první třetině, v niž sice Američané dvakrát prohrávali, ale nakonec ji ovládli poměrem 3:2.

Ve druhé části ale proměnil dvě přesilovky Nikita Zadorov a nasměroval Rusy k vítězství, které při power-play soupeře potvrdil do prázdné branky Pavel Bučnevič.

Švédové přilákali skoro 11 000 diváků

Rusy v boji o finále čeká tým Švédska. Domácí uzavřeli čtvrteční program a před 10 857 diváky proti Slovensku rychle rozhodli. Skóre otevřel ve 12. minutě Lucas Wallmark a 81 vteřin před první pauzou zvýšil v přesilovce Elias Lindholm.

Po 70 sekundách druhého dějství se trefil v další početní výhodě Filip Forsberg a ve 34. minutě se zapsal podruhé mezi střelce Wallmark. V závěru ještě zvýraznili skóre znovu Forsberg a Jacob de la Rose.

Favorizovaní Kanaďané se ujali proti Švýcarsku vedení v 19. minutě, kdy v závaru skóroval Griffin Reinhart. V polovině utkání zvýšil z trestného střílení Anthony Mantha.

Vteřinu před koncem druhé třetiny snížil tečí Nico Dunner, ale naděje Švýcarů utnuli v závěrečné části Curtis Lazar a Derrick Pouliot.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Malmö:

Čtvrtfinále:

USA - Rusko 3:5 (3:2, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Matteau (Eichel, Skjei), 12. Hartman (Matteau), 16. Kerdiles (Barber) - 7. Grigorenko (Slepyšev), 10. Bučněvič (Mironov), 34. Zadorov (Slepyšev), 35. Zadorov (Slepyšev), 60. Bučněvič. Rozhodčí: Kubuš (SR), Linde - Pihlblad (oba Švéd.), Saha (Fin.). Vyloučení: 6:5, navíc Sladničenko, Bučněvič (oba Rus.) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 1876.

Česká republika - Finsko 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 4. Simon (Pastrňák, Procházka), 32. Procházka (Simon, Vrána), 35. Faksa (Tomeček, Volek) - 3. Mäenalanen (Teräväinen, Lindell), 39. J. Ikonen (Kulmala), 46. H. Ikonen (Lehtonen), 52. Kinnunen (Kulmala, J. Ikonen), 60. Mäenalanen (Teräväinen). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Wigand - Müller (oba Švýc.), McIntyre (USA). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 4085.

ČR: Langhamer - Knot, Šidlík, Plutnar, Šulák, Košťálek - Pastrňák, Simon, Procházka - Kämpf, Vrána, Kaše - Faksa, Tomeček, Volek - Sedláček, Machač, Zdráhal. Trenér: Miroslav Přerost.

Finsko: Saros - Lindell, Pokka, Lehtonen, Ristolainen, Honka, Vainonen, Vainio - Mäenalanen, Teräväinen, Lehkonen - Nikko, Mustonen, Haapala - J. Ikonen, Kinnunen, Kulmala - Leskinen, Nättinen, H. Ikonen - Rauhala. Trenér: Karri Kivi.

Kanada - Švýcarsko 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 19. G. Reinhart, 30. Mantha z trestného střílení, 45. Lazar (G. Reinhart), 54. Pouliot - 40. Dunner (Mirco Müller, Fiala). Rozhodčí: Grumsen (Dán.), Romasko (Rus.) - Šefčík (SR), Tošenovjan (ČR). Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 2580.

Švédsko - Slovensko 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 12. Wallmark (Sörensen, Arnesson), 19. Lindholm (Forsberg, Olofsson), 22. Forsberg (Burakowsky, Lindholm), 34. Wallmark (Sörensen, Forsberg), 54. Forsberg (Lindholm), 56. De la Rose (Lindholm, Burakowsky). Rozhodčí: Mayer (USA), Piccott (Kan.) - Kosaka (Jap.), Kowert (Něm.). Vyloučení: 9:11. Využití: 3:0. Diváci: 10.857.

O udržení - 1. zápas:

Německo - Norsko 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 26. Ronnild (Hoff, Karterud), 27. Svendsen (S. Nielsen, M. Nielsen), 34. Klavestad (Lesund, Karterud.) Rozhodčí: Hradil (ČR), Papp - Martineau (oba Kan.), Metalnikov (Rus.). Vyloučení: 4:2, navíc Draisaitl (Něm.) 5 min. a konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 294.