Chelsea míří do finále. V hektickém závěru urvala výhru

25. 4. 2013 22:59
Chelsea porazila v úvodním utkání semifinále Evropské ligy Basilej 2:1, Fenerbahce přehrálo Benfiku 1:0.
Chelsea si z úvodního semifinále v Basileji veze výhru 2:1
Chelsea si z úvodního semifinále v Basileji veze výhru 2:1 | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Chelsea vyhráli v úvodním semifinále Evropské ligy na hřišti Basileje 2:1 a vytvořili si velmi dobrou pozici do odvety.

Vítěznou branku vstřelil ve 3. minutě nastavení David Luiz, který při exekuci přímého kopu využil mezeru ve zdi. Chvíli předtím přitom proměněnou penaltou, kterou nesprávně nařídil český sudí Pavel Královec, vyrovnal domácí Schär.

Zvítězilo také Fenerbahce. Přemožitel Plzně porazil doma Benfiku Lisabon 1:0 brankou stopera Korkmaze.

Chelsea byla v první půli lepším týmem

Basilej začala před zraky plného stadionu a legendárního tenisty Rogera Federera nebojácně, ale Chelsea brzy ukázala kvalitu. První šanci Lamparda ještě brankář Sommer vychytal, následný roh stejného hráče ovšem hlavou umístil do branky Nigerijec Victor Moses.

Petr Čech se pak blýskl efektním zákrokem proti tvrdému trestnému kopu Schära. Jinak ale měla šance spíše Chelsea, která po úvodním gólu zvolila hru na rychlé brejky. Jenže Torres, Ramires, ani dvakrát Hazard neuspěli.

Královec si vymyslel penaltu pro Basilej

Ve druhé půli se hrál zajímavější fotbal, často nahoru dolů. Hned po třech minutách trefil po pěkné samostatné akci tyč domácí Stocker. Za dalších pět minut zvonila konstrukce na druhé straně. Hazard předvedl úžasné individuální schopnosti, přihrál pod sebe na Torrese, který z deseti metrů napálil levou tyč.

K vyrovnání nakonec Basileji pomohlo selhání sudího Královce. Ten v 87. minutě posoudil jako penaltový nevinný střet Azpilicuety se Stockerem. Stoper Schär pokutový kop suverénně proměnil.

Jenže poslední slovo měla Chelsea. V posledních vteřinách nastaveného času se k trestnému kopu postavil David Luiz a Sommer na zadní tyči jeho ránu nezastavil.

Cristian plakal, ale Fenerbahce nakonec vyhrálo

Přemožitelé Plzně, fotbalisté Fenerbahce, zvládli domácí zápas s Benficou a zvítězili 1:0. Pro turecký tým to mohlo být ještě veselejší, jenže Cristian v závěru první půle napálil penaltu pouze do tyče.

Následně propukl v pláč a musel být utěšován spoluhráči. Ti se nakonec gólu dočkali. V 72. minutě se po rohovém kopu trefil obránce Korkmaz a rozhodl tak důležitý zápas.

Úvodní utkání semifinále fotbalové Evropské ligy:

Basilej - Chelsea 1:2 (0:1)

Branky: 12. Moses - 87. Schär z pen., 90.+3 Luiz. Rozhodčí: Královec (ČR). ŽK: Dragovic, D. Degen, Schär - Cole, Luiz. Diváci: 35.000.

Basilej: Sommer - P. Degen, Schär, Dragovic, Pak Ču-ho - F. Frei - Salah (78. D. Degen), El Není (65. Zoua), Die (61. Díaz), Stocker - Streller. Trenér: Yakin.

Chelsea: Čech - Azpilicueta, Ivanovič, Terry, Cole - Luiz - Ramires, Lampard (79. Oscar) - Hazard (70. Mata), Moses - Torres. Trenér: Benítez.

Fenerbahce Istanbul - Benfica Lisabon 1:0 (0:0)

Branka: 72. Korkmaz. Rozhodčí: Mažič (Srb.). ŽK: Christian, Topal, Webó - Gomes, Aimar, Pereira, John. Diváci: 45.000.

Fenerbahce: Demirel - Gönül, Yobo, Korkmaz, Ziegler - Meireles (64. Ucan), Topal - Kuijt, Cristian, Sow (87. Krasič) - Webó. Trenér: Kocaman.

Benfica: Artur - Pereira, Jardel, Garay, Melgarejo - Gomes (81. Martins), Aimar (46. Gaitán), Matič - John (64. Rodrigo), Cardozo, Salvio. Trenér: Jesus.