Čeští mladíci v druhém zápase na MS obrali Finy

28. 12. 2012 10:45
Čeští hokejisté do dvaceti let na mistrovství světa v druhém zápase skupiny porazili výběr Finska 3:1.
Radost Tomáše Hertla. Ilustrační foto
Radost Tomáše Hertla. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ufa - Tentokrát už výhra. Čeští hokejoví junoři odčinili středeční porážku se Švédskem a porazili na mistrovství světa v druhém zápase základní skupiny výběr Finska 3:1.

Svěřenci trenéra Miroslava Přerosta vedli od první třetiny, kdy se trefili Tomáš Hyka a Marek Hrbas. Finové v prostředním dějství sice snížili, ale vyrovnat se jim nepodařilo. Naopak v závěru gólem do prázdné brány pojistil tři body Dmitrij Jaškin.

Češi díky dnešní výhře mohou postoupit do čtvrtfinále i ze druhého místa. Klíčové ale ještě budou duely s Lotyšskem a Švýcarskem.

V úvodu měli Finové mírně navrch, ale nedokázali využít žádnou ze svých šancí. A tak udeřili Češi. V 15. minutě v brejku střelou zápěstím propálil finského gólmana Hyka. Brzy svěřenci trenéra Přerosta přidali druhý gól. Po faulu na Hertla využil přesilovku Hrbas, když přesně tečoval nahození Šidlíka.

Finové pohrdli čtyřminutovou přesilovkou

Nástup do druhé části se českému týmu příliš nepovedl. Hned po přestávce totiž tým Suomi snížil. Finský přechod do útoku sice vypadal na ofsajd, Teräväinenovu trefu ale rozhodčí bez rozmýšlení uznali.

Po zbytek třetiny byli ale Češi lepší. Gól ovšem nedal Vrána s Koblasou, kteří ujížděli dva na jednoho, ani Hertl, který trefil pouze tyč.

Klíčovým okamžikem třetího dějství byla čtyřminutová přesilová hra Finska. Beran vysokou holí přivodil soupeři krkvavé zranění a národní mužstvo se tak muselo dlouho bránit. Oslabení ale přestálo i díky Granlundovu zaváhání z voleje.

Finové nevyužili přesilovou hru ani v samotném závěru. Poté ještě odvolali brankáře, ale to se jim nevyplatilo. V krkolomné pozici totiž dostal puk do sítě Jaškin a Češi tak mohli slavit první tři body do tabulky na šampionátu.

Mistrovství světa v ledním hokeji hráčů do 20 let v Ufě, skupina A:

ČR - Finsko 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Hyka (Pavelka), 17. Hrbas (Šidlík, Frk), 60. Jaškin (Hertl) - 23. Teräväinen (Pokka, Lindbohm). Rozhodčí: Dumas, Patafie (oba USA) - Dussureault (Kan.), Sivov (Rus.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0.

Sestava ČR: Bartošák - Musil, Hrbas, Urbanec, Šidlík, Jeník, Pavelka, Štencel - Jaškin, Hertl, Hyka - Beran, Švihálek, Sedlák - Frk, Faksa, Beránek - Koblasa, Vrána, Němec. Trenér: Miroslav Přerost.

13:00 Švédsko - Švýcarsko.

1. Švýcarsko 1 1 0 0 0 7:2 3
2. Švédsko 1 1 0 0 0 4:1 3
3. Finsko 2 1 0 0 1 6:4 3
4. ČR 2 1 0 0 1 4:5 3
5. Lotyšsko 2 0 0 0 2 3:12 0