Čeští hokejisté po 14 letech vyhráli Euro Hockey Tour

29. 4. 2012 20:43
Petr Průcha v souboji s ruskou obranou v zápase Česko - Rusko (2:1) v Brně v rámci Euro Hockey Tour | Foto: Reuters

Brno - Čeští hokejisté zvítězili v letošním ročníku Euro Hockey Tour, když v závěrečném zápase v rámci českých Kajotbet Hockey Games porazili 2:1 Rusko.

Češi se radují z vítězství v celém seriálu teprve podruhé ze šestnácti ročníků EHT, poprvé triumfovali v sezoně 1997/98. Od sezony 1999/00 přitom dosud nebyli lepší než druzí.

V generálce před mistrovstvím světa ve Finsku a Švédsku, které Češi odstartují v pátek zápasem s Dánskem, sice Češi prohrávali po gólu Nikolaje Kotova z 24. minuty, ještě do konce druhé třetiny však Češi skóre otočili zásluhou Jakuba Petružálka a Petra Nedvěda, kteří se trefili v rozmezí jediné minuty.

Zápas jsme sledovali v online reporáži

Češi turnaj v Brně nevyhrají, Finové porazili Švédy
Češi prohráli s Finskem, šance na prvenství však žije
Ruská smršť ve druhé třetině rozhodla
Hadamczik vyřadil čtyři hráče. APöpperle nechal místo Mrázkovi

Češi tak skončili v Kajotbet Hockey Games druzí, když na suverénní Finy, s nimiž prohráli v sobotu 2:3 v prodloužení, ztratili jediný bod.

Ještě  večer ohlásí trenér národního týmu Alois Hadamczik definitivní nominaci na blížící se mistrovství světa. Do Finska a Švédska totiž může vzít jen pětadvacet ze sedmadvaceti hráčů, které má nyní národní tým na soupisce. Očekává se, že vyškrtne ještě dva útočníky.

Téměř jisté také je, že jako třetí brankář pojede na šampionát mladík Petr Mrázek, jehož Ottawa vypadla v OHL z play off. Tým proto opustí Sparťan Tomáš Pöpperle.

Česká republika - Rusko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 38. Petružálek (Novotný, Kašpar), 39. P. Nedvěd (Plekanec) - 24. Ketov (Zaripov). Rozhodčí: Laaksonen, Leppäalho (oba Fin.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Sestavy:

Česká republika: Jakub Kovář - Nakládal, Blaťák, Čáslava, Kutlák, Krajíček, Kindl, Němec - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Hemský, P. Nedvěd, Vondrka - Petružálek, Novotný, Tlustý - Vincour, Koukal, Průcha - Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Rusko: Barulin - I. Nikulin, Kornějev, Nikitin, Rjasenskij, Jemelin, Kalinin, Medveděv, Denisov - Žerděv, Těreščenko, Kuljomin - Tarasenko, Svitov, Širokov - Kuzněcov, Burmistrov, Burdasov - Ketov, Šipačov, Zaripov. Trenér: Zinetulja Biljaletdinov.