Češi v play off Slováky třikrát porazili, prohráli jednou

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
19. 5. 2012 0:01
Podívejte se na čtyři zápasy play off mezi hokejisty Česka a Slovenska na velkých hokejových akcích.
I Jaromír Jágr ví, jaké to je porazit v důležitém zápase Slováky
I Jaromír Jágr ví, jaké to je porazit v důležitém zápase Slováky | Foto: Reuters

Praha - Po desítky let to byli bratři, oblékali stejný dres a bojovali za stejný stát. Nyní si to Češi a Slováci proti sobě rozdají o finále na hokejovém mistrovství světa.

Osud si rád hraje se sportovními příběhy, a tak to není poprvé, kdy se po získání samostatnosti tito soupeři střetli v bitvách o medaile na velkých hokejových akcích. Třikrát v nich uspěli Češi, jednou pak soupeř.

Už je to devět let, kdy se Česko naposledy utkalo se Slovenskem v závěrečných bojích play off mistrovství světa. Připočteme-li zimní olympijské hry, najdeme poslední velký česko-slovenský zápas, kde o něco šlo, v roce 2006 v Turíně. Pojďme si ty zmíněné bratrovažedné bitvy připomenout.

MS 2000 finále: Česko - Slovensko 5:3

Zápas o zlato na šampionátu v Petrohradě. Češi se ujali vedení gólem Michala Sýkory, další trefu přidal po kličkované Tomáš Vlasák a na 3:0 zvyšoval Martin Procházka. Na konci první třetiny se tedy zdálo, že je o novém mistrovi rozhodnuto.

Jenže Slováci hru vyrovnali a ke konci utkání bitvu o nejcennější kov zdramatizovali. Dvě a půl minuty před koncem totiž Češi po snížení Miroslava Šatana vedli už jen 4:3.

Slovenský výběr pak vsadil všechno na útok a nechal vzadu otevřená vrátka pro Václava Prospala, který dojel dlouhý puk do třetiny, našel za sebou najetého kapitána Roberta Recheila a ten rozhodl o zlatém triumfu. V bráně tehdy kraloval Roman Čechmánek, na slovenské straně v útoku právě současný hráč slovenského výběru Šatan.

MS 2001 čtvrtfinále: Česko – Slovensko 2:0

Parta kolem sehraného kladenského dua Pavel Patera – Martin Procházka kráčela v Německu za zlatým hattrickem. Ve čtvrtfinále se jim do cesty postavil právě slovenský výběr. A byl to psychicky i fyzicky náročný souboj.

V 6. minutě z nulového úhlu David Moravec překvapil gólmana Jána Lašáka a Češi vedli. Poté se dlouho nemohl ani jeden z týmů prosadit, až ve druhé třetině ztratili Slováci kotouč v útočném pásmu, Jaroslav Hlinka ujel všem pronásledovatelům a blafákem do bekhendu překonal gólmana.

Strážce české svatyně Milan Hnilička už pak gól nepustil a národní tým slavil postup do semifinále, kde se pak utkal se Švédskem.

I tento československý duel zažili ti, které ve výběru trenéra Vladimíra Vůjtka najdeme i dnes. Mezi slovenské opory tehdy patřili stejně jako letos Miroslav Šatan a Zdeno Chára.

MS 2003 souboj o 3. místo: Česko – Slovensko 2:4

Ve Finsku se po roční odmlce návrat ke zlaté éře nepovedl. Češi v semifinále prohráli s Kanadou a o bronzové medaile si to rozdali se Slovenskem, které podlehlo Švédsku.

Český výběr tehdy spoléhal na gólmana Tomáše Vokouna. Ale ani on tehdy nedokázal vzdorovat slovenským útočným akcím, které vedli hráči jako Žigmund Pálffy, Lubomír Višňovský či Jozef Stümpel.

Až do 25. minuty sice utkání bylo vyrovnané. Pak ale urval vedení Peter Bondra a v 58. minutě pojistil třetí místo Pavol Demitra.

Byla to první a zatím i poslední porážka českého týmu se Slováky v takhle důležitém utkání na mistrovství světa. Soupeř tak zkompletoval sbírku medailí ze šampionátu.

ZOH 2006 čtvrtfinále: Česko – Slovensko 3:1

Derby jak se patří nabídl čtvrtfinálový souboj v Turíně. Výběr trenéra Aloise Hadamczika se ujal už v první třetině vedení po gólu Martina Ručinského při vlastním oslabení.

Ve druhé zvýšil vedení z dorážky Milan Hejduk. Napínavé okamžiky nabídla třetí dějství, v jehož úvodu hned snížil Marián Gáborík. Slováci pak měli rovnou několik příležitostí na vyrovnání.

České mužstvo ale držel skvělými zákroky Hnilička. Slovensko v závěru hrálo power-play, které pár vteřin před koncem využil ke skórování Martin Straka.

V semifinále český tým ale prohrál se Švédskem a musel se smířit se třetím místem po výhře nad Ruskem. Česko-slovenský souboj z Turína pamatuje z letošní sestavy na šampionátu jen Aleš Hemský, který byl tehdy benjamínkem reprezentace.