Málem s kanárem. Olomouc je po výhře 6:1 nad Příbramí první

4. 11. 2012 20:00
Fotbalisté Českých Budějovic díky proměněnému pokutovému kopu porazili Hradec Králové venku 1:0 a odrazili se ode dna tabulky.
Gólostroj Ordoš vystřílel Olomouc na první místo tabulky
Gólostroj Ordoš vystřílel Olomouc na první místo tabulky | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Budějovice se odrazily ode dna tabulky Gambrinus ligy poté, co je tam v sobotu poslal Baník, který vyhrál nad Teplicemi.

Jihočeši totiž díky penaltě v proměněné penaltě v 84. minutě zvítězili v Hradci Králové 1:0. Exekutorem pokutového kopu byl Jakub Řezníček.

Ke změně došlo i na druhém pólu tabulky. Olomouc totiž i díky hattricku nejlepšího střelce ligy Michala Ordoše rozstřílela 6:1 Příbram a o skóre (o jeden gól) poskočili Hanáci do čela tabulky.

Na třetím místě pak Spartu vystřídala Plzeň, která dokázala porazit 1:0 Slavii díky vlastní brance stopera Hubáčka.

V podvečerním duelu pak zvítězila Dukla na půdě nováčka z Brna 3:1 a posunula se na osmé místo tabulky. O všechny branky zápasu se postarali hosté - do té správné pálil dvakrát Borek a jednou Marek, do té vlastní pak Berger.

Plzeň ve druhé půli bránila hubené vedení

Plzeň vyhrála v Edenu díky momentu ze 30. minuty. Přímý kop Pavla Horvátha prodloužil do vlastní sítě domácí stoper Hubáček. Čontofalský byl naprosto bezmocný. Příliš šancí diváci v zápase neviděli. Plzeň hrála lépe v první půli, ale po přestávce se zatáhla do obrany a strážila hubený náskok.

Sešívaní, kteří před zápasem oslavili 120 let od vzniku klubu, ve druhé půli přidali a jejich vytrvalý tlak dělal hostům problémy. Ve velké šanci byl Mičola, ale vychytal ho Kozáčik.

I proto nakonec Plzeň podruhé za sebou zvítězila na hřišti soupeře nejtěsnějším rozdílem 1:0 a dostala se v tabulce před pražskou Spartu.

Olomoucká exhibice, Ordoš nasázel hattrick

Parádní výkon předvedla Olomouc a zaslouženě se vyšplhala do čela Gambrinus ligy. Proti Příbrami hrála od začátku nátlakový fotbal, který brzy okořenila brankami.

Po dvaceti minutách otevřel skóre vysoký hrot Klesnil a těsně před přestávkou přidal pojišťovací branku Petr. Tentýž hráč po přestávce zvýšil už na 3:0, což ale nebylo zdaleka všechno. V 63. minutě zahájil své galapředstavení kanonýr Michal Ordoš, když poprvé překonal hostujícího brankáře Hrušku.

Příbramský Danoski sice snížil, v samotném závěru ale Ordoš dvěma góly uzavřel hattrick a stanovil konečné skóre na hrozivých 6:1. Ordoš se dostal v tabulce střelců na samotné čelo. Letos už se trefil dvanáctkrát.

V Hradci se pěkné utkání nehrálo

Necelé tři tisícovky diváků sledovalo v Hradci ne moc pohledné utkání s minimem šancí na obou stranách. Po neplodných náznacích se ale do míče opřel domácí Harba a Daněk musel míč vyškrábnout na roh.

Před poločasovou přestávkou mohli jít do vedení hosté, ale Sandro v gólovce trefil jen břevno. V úvodu druhé půle zahrozil z otočky hradecký Uškovič, ale Daněk si opět poradil. Poté se prodral do zakončení agilní Harba, jenže z voleje překopl branku.

Oživení přišlo až v samém závěru

Drama se odehrálo až v posledních deseti minutách. Hostující Táborský se řítil sám na hradeckou branku a Šisler ho ve vápně stáhl na zem. Výsledkem byla červená karta pro záložníka Hradce a nařízená penalta. Té se ujal Řezníček a ranou do středu branky ji proměnil.

V deseti se sice Hradec pokoušel o vyrovnání, ale už to nezvládl. Budějovice tak díky tříbodovému zisku poskočily z posledního na 13. místo. Na dno spadly Teplice.

Fotbalová Gambrinus liga - 13. kolo:

Sigma Olomouc - 1. FK Příbram 6:1 (2:0)

Branky: 63., 90. a 90.+1 Ordoš, 45. a 54. Petr, 21. Klesnil - 67. Danoski. Rozhodčí: Kovařík - Mencl, Moláček. ŽK: Schulmeister - Dejmek, Šlapák. Diváci: 4 820.

Olomouc: Zlámal - Rossi, Dreksa, Škerle, Vepřek (67. Janotka) - Pospíšil, Ordoš, Hořava - Petr (81. Plšek), Klesnil, Navrátil (76. Schulmeister). Trenér: Pivarník.

Příbram: Hruška - Jugas, Dejmek, Mišůn, Divíšek - Krbeček (70. Kalivoda), Trapp, Mareš 79. Valenta), Šlapák (58. Danoski) - Střihavka, Wágner. Trenér: Marko.

Slavia Praha - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

Branka: 31. vlastní Hubáček. Rozhodčí: Bílek - Košec, Ubias. ŽK: Mičola, Nitrianský, Hubáček, Škoda, Petrák, Latka, Tusjak - Kolář, Horváth, Kozáčik. Diváci: 8931.

Slavia: Čontofalský - Nitrianský (37. Cicman), Latka, Hubáček, Čonka - Petrák - Koreš (58. Tusjak), Jarolím (74. Kisel), Zmrhal, Mičola - Škoda. Trenér: Rada.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Ševinský, Limberský - Darida (90. Hejda), Horváth - Rajtoral (87. Malakjan), Kolář, Ďuriš - Bakoš (81. Procházka). Trenér: Vrba.

FC Hradec Králové - Dynamo České Budějovice 0:1 (0:0)

Branka: 84. Řezníček. Rozhodčí: Nenadál - Kovařík, Gallo. ŽK: Šisler, Harba, Dvořák - Rýdel. ČK: 83. Šisler. Diváci: 2652.

Hradec: Koubek - Holeš (86. Zec), Jánošík, Fukal, Poděbradský - Harba (90. Zelený), Šisler, Hochmeister, Štěpán (71. Halilovič) - Dvořák, Uškovič. Trenér: Plíšek.

Č. Budějovice: Daněk - Novák, Halama, Lengyel, Machovec - Javorek, Benát, Rýdel, Sandro (89. Otepka) - Táborský (86. Markovič), Řezníček (90. Hanzlík). Trenér: Soukup.

Zbrojovka Brno - Dukla Praha 1:3 (0:2)

Branky: 54. vlastní Berger - 9. a 36. Borek, 89. Marek. Rozhodčí: Královec - Filípek, Vysloužil. ŽK: Pašek, Kaufman, Sus, Zavadil, Škoda, Brabec - Vorel, Gedeon, Berger, Vrzal, Marek. ČK: 68. Sus. Diváci: 3262.

Brno: Petr - Pašek (84. Přerovský), Brabec, Pernica, Husár (53. Sus) - P. Mezlík, Kaufman, Zavadil, Lutonský - Škoda, Jurdík (46. Glaser). Trenér: Čuhel.

Dukla: Rada - Romera, Vorel, Štetina, Vrzal - Malý, Gedeon, Borek - Berger (89. Božič), Pospěch (84. Marek), Svatonský (60. Přeučil). Trenér: Kozel.

1. Olomouc 13 7 5 1 23:10 26
2. Jablonec 13 7 5 1 23:11 26
3. Plzeň 13 7 4 2 21:10 25
4. Sparta 13 7 3 3 20:12 24
5. Slavia 13 4 6 3 16:12 18
6. Brno 13 5 3 5 19:23 18