Kornfeil v Brně osmý, Abraham 19. a Pešek spadl

FOTO Pády i emoce. To byl motorkářský svátek v Brně
Závody v Brně byly plné dramatických soubojů i pádů. Takhle se v "kačírku" ocitl Alex de Angelis v závodě třídy Moto2. Podívejte se na další pády i radost vítězů.
Ital Claudio Corti v závodě MotoGP dopadl o něco hůř...
... a po pádu v MotoGP musel do nemocnice na rentgen pravé ruky.
Český jezdec Lukáš Pešek spadl už ve druhém kole. Pro pilota stáje Ioda Racing to byl šestý nedokončený závod v této sezoně.
Radek Vičík Radek Vičík
25. 8. 2013 12:20
Motocyklisté bojovali v Brně na Masarykově okruhu o body do světového šampionátu.

Brno - Vítězem nejprestižnějšího závodu v nedělní Velké ceně České republiky silničních motocyklů se v Brně na Masarykově okruhu stal20letý Marc Marquez na Hondě. Karel Abraham obsadil 19. příčku, Lukáš Pešek spadl.

Nejúspěšnějším domácím jezdcem tak byl Jakub Kornfeil, který si ve třídě Moto3 dojel pro osmé místo.

Kornfeil sice odstartoval pomaleji a jezdil na patnáctém místě. Stačila jen tři kola a český jezdec se už probil do první desítky.

V té bojoval až do do konce Grand Prix a po souboji se Španělem Oliveirou vybojoval konečnou osmou příčku.  Pro vítězství si dojel další Španěl, Luis Salom.

Marques měnil historii

Talentovaný Španěl Marquez si v Brně posílil vedoucí příčku v průběžném hodnocení MS a navíc se stal nejmladším jezdcem historie elitní třídy, který vyhrál čtyři Grand Prix za sebou.

Druhý dojel Marquezův týmový kolega  Dani Pedrosa a třetí skončil obhájce titulu Jorge Lorenzo na Yamaze.

Předčasný Peškův konec

Lorenzo odstartoval ze všech nejlépe, zatímco držitel pole position Cal Crutchlow se propadl až na čtvrté místo. Pešek byl po prvním kole 22., Abraham jel dvě příčky za ním.

Hned ve druhém kole ale jezdecké pole opustil Pešek, který spadl v prostoru populárního stadionu. Abraham se v té době díky sérii pádu favoritů už posunul na devatenáctou příčku.

Tři uchazeči o vítězství

Lorenzo si v čele vybudoval menší náskok před dvojici továrních jezdců Hondy Marquez, Pedrosa. Po pár kolech se ale za něj oba krajané zavěsili a o vedení se začala prát vedoucí trojice.

V sedmém kole šel k zemi Crutchlow a i když stroj dokázal svoji Yamahu znovu nastartovat, na body už nedosáhl.

Prostřední část závodu byla pověstným klidem před bouří, ale sedm kol před koncem v esíčku v pověstném brněnském kopci Marquez zaútočil a rázem byl v čele.  Za nimi o čtvrté místo bojovali Bautista s Rossim.

Lorenzo si nenechal druhé místo líbit pouhé tři okruhy a v nájezdu do cílové rovinky se znovu ujal vedení. Jenže Marquez mu vzápětí předjížděcí manévr vrátil.A brzy se kolem Lorenza prohnal také Pedrosa.

V tomto pořadí jezdci dojeli do cíle, čtvrté místo na poslední chvíli uchvátil Valentino Rossi, který předjel Alvaro Bautistu.

Finský triumf na úvod

Ve třídě Moto2 vyhrál finský závodník Mika Kallio. Jezdec na stroji Kalex triumfoval v dramatickém závodě o pouhých pět desetin vteřiny před Japoncem Takajaki Nakagamim. Třetí dojel Thomas Lüthi ze Švýcarska.

Po startu sice vedl vítěz kvalifikace Nakagami, ale už ve čtvrtém kole se před něj poprvé dostal Kallio. Závod pak byl plný předjížděcích manévru a žádný ze závodníků si nemohl ani na vteřinu být jistý pořadím.

Závody v Brně od pátku do neděle navštívilo 222 710 diváků, což je více než loni. Historické maximum z roku 2007, kdy bylo kolem trati 245 039 lidí, podle očekávání překonáno nebylo.

Grand Prix České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Salom 40:58,770, 2. M. Viňales (oba Šp./KTM) -0,507, 3. Folger (Něm./Kalex KTM) -1,015, 4. Rins -1,081, 5.. Á. Márquez (oba Šp./KTM) -1,240, 6. Masbou (Fr./FTR Honda) -4,787, ...8. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -21,380.

Průběžné pořadí (po 10 ze 17 závodů): 1. Salom 208, 2. M. Viňales 194, 3. Rins 180, 4. Folger 110, 5. Á. Márquez 101, 6. Oliveira (Portug./Mahindra) 84, ...12. Kornfeil 46.

Moto2: 1. Kallio (Fin./Kalex) 41:11,785, 2. Nakagami (Jap./Kalex) -0,590, 3. Lüthi (Švýc./Suter) -0,799, 4. P. Espargaró (Šp./Kalex) -0,965, 5. Zarco (Fr./Suter) -1,100, 6. Terol (Šp./Suter) -1,539.

Průběžné pořadí MS (po 10 ze 17 závodů): 1. Redding (Brit./Kalex) 167, 2. P. Espargaró 146, 3. Rabat (Šp./Kalex) 122, 4. Kallio 115, 5. Aegerter (Švýc./Suter) 97, 6. Zarco 86.

MotoGP: 1. M. Márquez 42:50,729, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -0,313, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -2,277, 4. Rossi (It./Yamaha) -10,101, 5. Bautista (Šp./Honda) -10,178, 6. Bradl (Něm./Honda) -19,807, ...19. Abraham (ČR/ART) -1:49,173, Pešek (ČR/Ioda-Suter) nedokončil.

Průběžné pořadí (po 11 z 18 závodů): 1. M. Márquez 213, 2. Pedrosa 187, 3. Lorenzo 169, 4. Rossi 143, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) 127, 6. Bradl 103, ...22. Abraham 5.