Bílek není Brückner. Jízdu jako v Portugalsku čeká jen naiva

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 6. 2012 5:00
Máte v hlavě superzápas s Nizozemskem na Euru 2004? Letos nic takového neuvidíte
Co nás čeká? Oku lahodící elegantní kombinace nebo urputný boj? Spíš to druhé
Co nás čeká? Oku lahodící elegantní kombinace nebo urputný boj? Spíš to druhé | Foto: Reuters

Vratislav - Mnozí z vás si to jistě nenechali ujít. Když Česká televize v úterý zařadila do programu "zápas století" Česko-Nizozemsko 3:2 z Eura 2004, oživila tak patrně nejlepší výkon historie českého fotbalu.

Buďme upřímní: takovou parádu od českého týmu na Euru 2012 čekat nemůžeme. Na to nyní takříkajíc "nejsou lidi".

Ale co chce vlastně trenér Michal Bílek na Euru s týmem předvádět? Moderní rychlý fotbal s nápaditými kombinacemi? Nebo to Češi tradičně vezmou spíš "odzadu"?

"Chceme hrát konstruktivní fotbal po zemi," říká Bílek pevným hlasem. Přípravy ale naznačily, že v něm nejspíš bude moc a moc opatrnosti. A patrně se s balonem ani nebude nikam spěchat...

"Cílem je úspěch," naznačí Ladislav Škorpil, strůjce nedávných úspěchů Liberce, poněkud zašifrovaně, jakou herní filozofii od reprezentace čeká. To Ivo Knoflíček, útočník z MS 1990 řekne totéž otevřeně: "S tímhle týmem to bude spíš defenzíva, počítám."

Nedvědovi a spol. tleskal i Platini

Zavřeme ještě na chvilku oči a vraťme se do portugalského snu roku 2004...

Strhující ofenziva, ke které dal tehdy kouč Karel Brückner za nepříznivého stavu v utkání s Nizozemci pokyn, uhranula miliony fotbalových labužníků na celém světě.

A jen vyšperkovala pozici nejatraktivněji a vlastně i vůbec nejlépe hrajícího týmu celého šampionátu, kterou tehdy Čechům přiznal třeba i Michel Platini.

Z Portugalska si tehdy ovšem Nedvěd a spol. vezli jen bronz a všichni cítili, že je to méně, než se přivézt mohlo.

Stříbro z Anglie zařídila urputná obrana

To o osm let dřív se ze stříbra na Euru 1996 v Anglii jásalo, protože tam se k němu Češi doslova "dobránili". Trenér Dušan Uhrin připravil na soupeře destruktivní past a chytil do ní ve čtvrtfinále Portugalce a hlavně v semifinále Francii.

Pokud Češi zasáhnou do bojů o medaile, bude Michal Bílek oslavován, ať už se vydá cestou obrany, nebo útoku. Ale ta ofenzivnější cesta by fanouška pochopitelně potěšila víc...

"Jenže teď nemáme v záloze Nedvěda, Poborského, Šmicera... To byli fotbalisti, kteří i jako středopolaři byli schopni nastřílet spoustu gólů. A vpředu operoval stroj na branky Koller a kolem něj kmital pohyblivý Baroš," vyjmenovává Knoflíček, který sám býval rychlý jako vítr.

Bílek nominoval rychlíky z ligy, ale...

Milan Baroš sice i na Euro 2012 s týmem odjel, ale s tím větrem v zádech už je to u něj po těch letech poněkud slabší.

Brücknerovo kouzlo spočívalo v tom, že smíchal hvězdy ze stříbrné Anglie (Nedvěda, Poborského,  Bejbla, Šmicera) s mladou krví. Tu mu dodal tým do 21 let, který hrál na dvou šampionátech v řadě finále.

Bílek kráčí podobnou cestou v tom smyslu, že do svého týmu, který v úvodu kvalifikace bojoval hlavně sám se sebou, přizval rychlíky z Plzně a k nim liberecký expres jménem Theo Gebre Selassie.

Liberec a Plzeň hrají kolmo. Bílek ne

Potíž je v tom, že hráči Viktorie i Slovanu jsou zvyklí hrát ve svých klubech přímočarý rychlý fotbal. Balon tam musí jít podle pokynů trenérů Vrby a Šilhavého vždy dopředu, pokud možno kolmo a co nejrychleji. Hra je pak atraktivní a v podání těchto týmů i efektivní.

Jenže když se stejní hráči oblékli do reprezentačního dresu, tak si v přípravách proti Izraeli a Maďarsku přihrávali donekonečna dozadu či do strany, nejlépe tak na vzdálenost dvou metrů, aby se náhodou něco nepokazilo...

Sprinteři tvořící v klubech proklatě ostré kraje sestavy, v reprezentačních dresech stáli a čekali, co bude. Ostré břity otupěly.

Knoflíček: Horváth dává míče do sprintu

"Příprava a turnaj, to je nebe a dudy, ty zápasy se hrají jinak. Ale na druhou stranu, když máte skoro 80 procent držení míče a z toho jen minimální efektivitu, tak to asi něco signalizuje," odtuší Ladislav Škorpil.

"Týmu by měl pomoci návrat Rosického do sestavy. Ale je fakt, že jak on, tak Plašil sázejí spíš na tu krátkou kombinaci. To není jako v Plzni, kde Horváth dostane ve středu hřiště balon a už rýsuje dalekonosnou kolmici do sprintu na nabíhající křídlo," analyzuje zcela přesně Knoflíček.

Škorpilovi se příliš nechce odhadovat vyladění českého týmu podle slovního označení "ofenzivní, nebo defenzivní".

Škorpil: Záleží na soupeři, začátku zápasu

"Záleží na spoustě faktorů. Hlavně na soupeři, jak otevřeně hraje on. Záleží na prvních přihrávkách, jestli se chytnete, nebo to hned nalijete soupeři do šance. Moc záleží na tom, kdo dá první gól. To jsou faktory, které jsou podstatné, ne nějaké rozestavení. Rozhodující je, aby v týmu fungovala určitá vyváženost," zdůrazňuje Škorpil.

Ten má ještě jeden důvod domnívat se, že tento tým možná bude mít problém se střílením branek. "Polovinu těch hráčů jsem vedl v jedenadvacítce. V baráži proti Německu jsme si šancí vypracovali dost, jen Svěrkoš šel několikrát sám na bránu. Ale góly z toho nebyly a vypadli jsme."

Nové legendy asi nejsou na skladu

Knoflíček i Škorpil naznačují, že současná generace hráčů kvalit legend z Eura 2004 prostě nedosahuje.

"My si tady pořád hrajeme na kdovíco, ale je zjevné, že úspěchy našeho fotbalu přišly tehdy, když vyzrála mimořádná generace. A to prostě nemůže být pořád," říká Škorpil.

Odhady a spekulace skončí už v pátek ve 20.45 h. V ten moment začne realita. A Češi vyběhnou na vratislavský trávník proti Rusku. My budeme u toho, v on-line reportáži.

Sledujte ME ve fotbale 2012.

 

Právě se děje

Další zprávy