Balotelli pohřbil Němce, Itálie bude hrát finále Eura

28. 6. 2012 22:46
Němci nezlomili italské prokletí, vaz jim zlomily dvě výstavní trefy Maria Balotelliho.
Cassano, Balotelli a Pirlo slaví gól v síti Německa.
Cassano, Balotelli a Pirlo slaví gól v síti Německa. | Foto: Reuters

Varšava - Soupeřem Španělska ve finále evropského šampionátu ve fotbale bude Itálie. Squadra azzura v semifinále porazila Německo 2:1, když o její výhře rozhodl už v první půli dvěma parádními góly enfant terrible světového fotbalu Mario Balotelli.

Němci nedokázali zlomit italské prokletí a s neoblíbeným soupeřem prohráli na velkém turnaji i v osmém vzájemném duelu. Zároveň přišli o patnáct zápasů trvající neporazitelnost na mezinárodním poli.

Hrál se atraktivní duel, Němci začali aktivněji

Publikum na Národním stadionu ve Varšavě vidělo o poznání atraktivnější zápas, než nabídlo první semifinále mezi Španělskem a Portugalskem.

Svěřenci Joachima Löwa začali podle očekávání aktivněji a snažili se diktovat tempo hry. Už po pěti minutách mohli jít do vedení. Buffon zaváhal a dorážku Hummelse vykopával z brankové čáry Andrea Pirlo. Klíčový moment přišel ve 20. minutě. Cassano na levém křídle přehrál Hummelse a jeho precizní centr přetavil v úvodní gól výborně hrající Balotelli.

Balotelliho bomba a v tranzu svlečený dres

Od kontroverzního útočníka Manchesteru City to rozhodně nebylo všechno. Deset minut před poločasem ho našel nádherným pasem z hloubi vlastní poloviny Montolivo, Badstuber osudově zaváhal a Balotelli drobného náskoku využil. Po sólu napřáhl z velkého vápna a trefil úžasně horní roh Neuerovy branky. V tranzu svlékl dres a pranic mu nevadila udělená žlutá karta.

Nešťastný Joachim Löw o poločase stáhl nulového Gomeze a nevýrazného Podolskiho, které nahradili hrdinové čtvrtfinále s Řeckem Reus a Klose. A právě Marco Reus přinesl tolik potřebné oživení německé hry. Nahrál do vyložené šance Lahmovi a dvě samostatné akce nezakončil přesně. V 62. minutě vytáhl jeho trestný kop konečky prstů na břevno Buffon.

Geniální Pirlo řídil hru, Italové hrozili z brejků

Za dalších pár minut mohl definitivně rozhodnout Marchisio. Po skvělé uličce střídajícího Diamantiho ale mířil vedle. Balotelli pak musel kvůli křečím uvolnit své místo v sestavě Di Natalemu, to už se ale Němcům začal povážlivě krátit čas. Italové navíc pod taktovkou geniálního Pirla podnikali nebezpečné brejky. Jeden z nich zazdil Marchisio, když místo přihrávky osamocenému Di Natalemu volil nepřesnou střelu.

Němci v závěrečné desetiminutovce přece jen přitopili pod kotlem, jenže větší šanci měli opět Italové. Di Natale šel od poloviny hřiště sám na Neuera, ale selhal. Hummels dvě minuty před koncem neuspěl při dorážce.

Nakonec se Němci dočkali gólu až z penalty

Německá mašina se přece jen dočkala v nastavení. Balzaretti zahrál ve vápně nešikovně rukou a nařízenou penaltu s přehledem proměnil Mesut Özil. Závěrečný drtivý tlak, který podpořil také brankář Neuer ovšem už k vyrovnání nevedl. Italové se dočkali velkého finále, Němci skryli zklamané obličeje do dlaní.

Semifinále mistrovství Evropy ve fotbale ve Varšavě:

Německo - Itálie 1:2 (0:2)

Branky: 90.+2 Özil z pen. - 20. a 36. Balotelli. Rozhodčí: Lannoy - Cano, Annonier (všichni Fr.). ŽK: Hummels - Balotelli, Bonucci, Motta, De Rossi. Diváci: 55.540.

Německo: Neuer - Boateng (71. Müller), Badstuber, Hummels, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Kroos, Özil, Podolski (46. Reus) - Gomez (46. Klose). Trenér: Löw.

Itálie: Buffon - Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Pirlo - Marchisio, Montolivo (64. Motta), De Rossi - Balotelli (70. Di Natale), Cassano (58. Diamanti). Trenér: Prandelli.

Euro 2012 - sledujte finále Španělsko - Itálie online.