Citizens i Arsenal vyhráli a dále stíhají Liverpool, Bayern probraly dva góly Kanea

Aktualizováno 24. 2. 2024 23:33
Fotbalisté Manchesteru City a Arsenalu v anglické lize pokračují ve stíhání vedoucího Liverpoolu. "Citizens" porazili Bournemouth 1:0, Severolondýňané si poradili s Newcastlem 4:1.
Phil Foden a Bernardo Silva slaví gól Manchesteru City proti Bournemouthu.
Phil Foden a Bernardo Silva slaví gól Manchesteru City proti Bournemouthu. | Foto: Reuters

Aston Villa doma zdolala Nottingham 4:2 a hlídá si čtvrté místo, zaručující účast v Lize mistrů. Manchester United v nastavení přišel o bod, když prohrál s Fulhamem 1:2. Crystal Palace pod vedením nového trenéra Olivera Glasnera doma zdolal 3:0 Burnley.

Manchester City v Premier League s Bournemouthem neztratil z 13 dosavadních zápasů ani bod, čtrnáctý duel na tom nic nezměnil. V 24. minutě otevřel skóre anglický útočník Foden, jenž pohotově dorazil Haalandovu střelu, kterou brankář Neto vyrazil jen před sebe. Byl to jeho již devátý gól v sezoně. Na první Liverpool ztrácejí svěřenci trenéra Guardioly bod. Jejich vzájemné utkání je na programu 10. března, tři dny po zápase Liverpoolu s pražskou Spartou na Letné v osmifinále Evropské ligy.

Newcastle vstoupil do utkání na půdě Arsenalu velmi pasivně. Letargický přístup se jeho hráčům vymstil a "Straky" prohrávaly ve 24. minutě 0:2. Úvodní branka padla po rohu, po Gabrielově hlavičce a následné skrumáži se míč odrazil za brankovou čáru od Botmanovy nohy. Svěřenci Mikela Artety následně využili rozhozené obrany hostů a zanedlouho zdvojnásobili vedení zásluhou Havertze.

V 65. minutě využil Arsenal soupeřovy chyby v rozehrávce a po rychlém brejku přidal třetí gól Saka. Dvaadvacetiletý křídelník se prosadil v pátém ligovém utkání po sobě, čehož v dresu severolondýnského klubu dosáhl anglický hráč naposledy v roce 1994. Ian Wright tehdy zaznamenal sedmizápasovou gólovou sérii.

Čtyři minuty po třetí brance udeřili "Kanonýři" znovu z rohového kopu. Tentokrát se poprvé v sezoně radoval z branky střídající Kiwior. V 84. minutě vstřelil jediný gól Newcastlu domácí odchovanec Joe Willock. "Straky" na Emirates Stadium vstřelily první branku od prosince 2014.

Arsenal se stal prvním týmem, jemuž se v Premier League podařilo v sedmi po sobě jdoucích poločasech vstřelit alespoň dvě branky. V tabulce mu patří třetí místo se ztrátou dvou bodů na první Liverpool.

Aston Villa vedla v 39. minutě už 3:0. O úvodní branku se postaral Watkins a po něm se dvakrát prosadil Douglas Luiz. Brazilský záložník v ročníku nasázel již devět branek a pokaždé se zapsal mezi střelce ve Villa Parku.

Hosté se však nevzdali. Poločas orámovali díky Niakhatému a Gibbsi-Whiteovi dvěma brankami a snížili na rozdíl jednoho gólu. Vítězství Aston Villy pojistil Bailey.

Fulham se dočkal prvního vítězství na Old Trafford od roku 2003. Domácí prohráli po šesti ligových zápasech a v tabulce jsou šestí, osm bodů za čtvrtou Aston Villou.

Fulham otevřel skóre v 65. minutě zásluhou Basseyho. V 89. minutě vyrovnal Maguire a zdálo se, že "Rudí ďáblové" zachrání alespoň bod. V 97. minutě však využil rychlého brejku Iwobi.

Burnley hrálo proti Crystal Palace od 35. minuty bez vyloučeného Brownhilla. Domácí rozhodli zápas ve druhém poločase třemi góly během jedenácti minut. Trefili se Richards, Ayew a z penalty Mateta.

Brighton doma remizoval s Evertonem 1:1. Hosté se ujali vedení v 73. minutě svým osvědčeným způsobem, když se jim popatnácté v sezoně podařilo udeřit ze standardní situace. Trefil se Branthwaite. V 95. minutě vyrovnal hlavou Dunk a odepřel Evertonu cenné tři body v boji o záchranu.

Anglická fotbalová liga - 26. kolo:

Aston Villa - Nottingham 4:2 (29. a 39. Douglas Luiz, 4. Watkins, 61. Bailey - 45.+5 Niakhaté, 48. Gibbs-White), Brighton - Everton 1:1 (90.+5 Dunk - 73. Branthwaite), Crystal Palace - Burnley 3:0 (68. Richards, 72. Ayew, 77. Mateta z pen.), Manchester United - Fulham 1:2 (89. Maguire - 65. Bassey, 90.+7 Iwobi), Bournemouth - Manchester City 0:1 (24. Foden), Arsenal - Newcastle 4:1 (18. vlastní Botman, 24. Havertz, 65. Saka, 69. Kiwior - 84. Willock).

20. Sheffield United 25 3 4 18 22:65 13

Poznámka: Everton přišel o 10 bodů jako trest za porušení finančních pravidel.

La Liga

Fotbalisté Barcelony zvítězili ve španělské lize nad Getafe 4:0 a v neúplné tabulce se posunuli na druhé místo o bod před Gironu, která má zápas k dobru. Poslední Almería se první výhry v ročníku nedočkala ani v 26. kole. Díky dvěma brankám Luky Romera doma alespoň remizovala s Atléticem Madrid 2:2 a získala devátý bod.

Skóre barcelonského utkání otevřel ve 20. minutě útočník Raphinha, který se trefil počtvrté v sezoně. V základní jedenáctce nastoupil poprvé od semifinále Superpoháru s Pamplonou, ve kterém se 11. ledna zranil. Další branky přidali Joao Félix, Frankie de Jong a v nastavení dvacetiletý Fermín López.

Čisté konto udržela Barcelona po třech ligových utkáních a na druhé místo se dostala poprvé od října.

Atlético šlo v Almeríi do vedení už ve druhé minutě, pohlednou akci zakončil Correa. Domácí vyrovnali po necelé půlhodině hry, první gól v dresu španělského klubu si připsal Romero. Host z milánského AC do Andalusie zamířil v lednovém přestupním termínu.

"Rojiblancos" získali v 57. minutě znovu náskok zásluhou De Paula, ale devatenáctiletý Argentinec Romero o sedm minut později opět srovnal. Svěřencům Diega Simeoneho patří v tabulce čtvrtá příčka a páté Bilbao je může bodově dostihnout, pokud v neděli v Seville porazí Betis. Na vedoucí Real Madrid ztrácí Atlético deset bodů.

Španělská fotbalová liga - 26. kolo:

FC Barcelona - Getafe 4:0 (20. Raphinha, 53. Joao Félix, 61. De Jong, 90.+1 López), Alavés - Mallorca 1:1 (76. Benavídez - 88. Nastasič), Almería - Atlético Madrid 2:2 (27. a 64. Romero - 2. Correa, 57. De Paul).

Bundesliga

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v německé lize Lipsko 2:1 a zvítězili po dvou porážkách. V nastavení rozhodl o výhře domácího týmu 27. gólem v sezoně Harry Kane. Třetí Stuttgart remizoval se zachraňujícím se Kolínem nad Rýnem 1:1 a na první Leverkusen ztrácí už čtrnáct bodů.

Union Berlín doma remizoval s Heidenheimem 2:2 a počtvrté v řadě neprohrál. Alex Král za domácí naskočil až v 90. minutě. Brémy hrály s Darmstadtem také nerozhodně 1:1, brankář Jiří Pavlenka strávil utkání na lavičce Werderu.

Bayern Mnichov proti Lipsku nastoupil ke svému 1000. domácímu utkání bundesligy, čehož dosáhl jako první klub v historii. O vítězné jubileum se dvěma brankami zasloužil Kane, jenž v 56. minutě otevřel skóre a po Šeškově vyrovnání v 91. minutě druhým gólem v zápase rozhodl o vítězství Bayernu.

Bayern na začátku týdne oznámil, že po sezoně ukončí spolupráci s trenérem Tuchelem. V tabulce druzí Mnichované ztrácejí osm bodů na vedoucí Leverkusen, jenž v pátek porazil Mohuč 2:1. Lipsko zůstalo páté, na příčky zajišťující Ligu mistrů ztrácí bod.

Úvodní branka zápasu ve Stuttgartu padla v 53. minutě, skóre otevřel domácí Millot. Hosté srovnali o devět minut později zásluhou německého mládežnického reprezentanta Martela, jenž se letos trefil v bundeslize poprvé.

"Kozli" ukončili VfB sérii čtyř výher a potřetí za sebou uhráli ve venkovním utkání remízu 1:1. Bod však Kolínu v bitvě o záchranu příliš nepomohl. Z barážové šestnácté pozice ztrácí na patnáctý Augsburg šest bodů a odehrál o utkání více.

Mönchengladbach bez zraněného Tomáše Čvančary prolomil sérii pěti zápasů bez výhry a zdolal doma Bochum 5:2. Hosté nenavázali na týden staré vítězství nad Bayernem Mnichov a v tabulce jim patří 13. místo s náskokem osmi bodů na šestnáctý Kolín. Vítězná Borussia má stejný počet bodů, ale je o dvě příčky výš.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Brémy - Darmstadt 1:1 (8. vlastní Zimmermann - 33. Justvan), Mönchengladbach - Bochum 5:2 (29. vlastní Gamboa, 35. Weigl z pen., 72. Reitz, 78. Siebatcheu, 90.+6 Honorat - 75. Hofman, 88. Schlotterbeck), Stuttgart - Kolín nad Rýnem 1:1 (53. Millot - 62. Martel), Union Berlín - Heidenheim 2:2 (44. Gosens, 45.+2 Schäfer - 3. Dovedan, 71. Beste), Bayern Mnichov - Lipsko 2:1 (56. a 90.+1 Kane - 70. Šeško).

Serie A

Fotbalisté Empoli zvítězili v italské lize na hřišti Sassuola 3:2 a po příchodu trenéra Davideho Nicoly prodloužili sérii neporazitelnosti na šest utkání. V nastavení rozhodl o vítězství hostů střídající záložník Simone Bastoni.

Cestu hostů za úspěchem nastartoval už po deseti minutách hry kapitán Luperto, jenž se trefil poprvé v ročníku. Domácí zásluhou Pinamontiho v 54. minutě srovnali z penalty, ale Empoli se o deset minut později dostalo stejným způsobem znovu do vedení. Proměněný pokutový kop si připsal Niang, který se tak stal prvním zahraničním hráčem "Gli Azzuri" od sezony 1994/95, jemuž se podařilo skórovat ve třech utkáních Serie A za sebou.

"Neroverdi" v 77. minutě opět vyrovnali, když se trefil Ferrari a domácí sahali po cenném bodu v bitvě o záchranu. Nakonec však stejně odešli poraženi, v 94. minutě rozhodl o vítězství Empoli střídající Bastoni.

Trenér Nicola 15. ledna nahradil na lavičce Empoli odvolaného Aurelia Andreazzoliho. V šesti utkáních na lavičce toskánského klubu ani jednou neprohrál a dostal jej ze sestupových příček, na něž mají jeho svěřenci nyní pětibodový náskok. Sassuolo naopak pošesté v řadě nezvítězilo a od pásma sestupu jej dělí pouze lepší skóre v porovnání s 18. Veronou.

Italská fotbalová liga - 26. kolo:

Sassuolo - Empoli 2:3 (54. Pinamonti z pen., 77. Ferrari - 11. Luperto, 64. Niang z pen., 90.+4 Bastoni), Salernitana - Monza 0:2 (78. Maldini, 83. Pessina), FC Janov - Udine 2:0 (36. Retegui, 40. Bani).

1. Inter Milán 24 20 3 1 59:12 63
2. Juventus Turín 25 16 6 3 38:17 54
3. AC Milán 25 16 4 5 49:31 52
4. Boloňa 26 13 9 4 39:23 48
5. Bergamo 24 14 3 7 46:23 45
6. AS Řím 25 12 5 8 45:30 41
7. Lazio Řím 25 12 4 9 31:26 40
8. Fiorentina 25 11 5 9 37:29 38