29. 12. 2013 16:25
Kanonýři dokázali i bez německého tvůrce hry Mesuta Özila zvítězit na hřišti Newcastlu United.
Tomáš Rosický odehrál celý zápas a dokonale zastoupil Özila.
Tomáš Rosický odehrál celý zápas a dokonale zastoupil Özila. | Foto: Reuters

Londýn - Arsenal zase vévodí anglické Premier League. Svěřenci Arsena Wengera dokázali zvítězit na hřišti Newcastlu nejtěsnějším rozdílem 1:0 a znovu se vyhoupli na čelo tabulky o bod před Manchester City.

Třetí je se ztrátou dalšího bodu Chelsea, která ve šlágru 19. kola porazila na Stamford Bridge Liverpool 2:1. Brankář Petr Čech si nepřipsal 208. čisté konto v dresu Blues a na vyrovnání klubového rekordu Petera Bonettiho si musí ještě počkat.

Rosický se rval jako lev

Gunners se museli obejít bez německého tvůrce hry Mesuta Özila, jehož zranění ramena si vyžádá několikazápasovou pauzu. V záložní řadě jej však dokonale zastoupil Tomáš Rosický. Kapitán české reprezentace se rval jako lev, tvořil hru a odehrál celých devadesát minut.

A přimotal se i k rozhodujícímu momentu celého zápasu. V 65. minutě svou agresivitou na polovině soupeře vybojoval míč, který se poté dostal ke Cazorlovi, jehož domácí zastavili pouze faulem. K následnému trestnému kopu se postavil Theo Walcott a jeho přesný centr usměrnil hlavou za záda brankáře Krula útočník Olivier Giroud.

Hrubka Szczesnyho neskončila gólem

Ještě jednou byl Rosický hodně vidět. V 77. minutě ostře zajel do Cabayeho, načež se strhla drobná potyčka a českému fotbalistovi pořádně vynadal Tiote. Rosický byl hodně nahecovaný a i když svou vinu dlouho odmítal, sudí mu udělal za nešetrný zákrok žlutou kartu.

Newcastle se k žádnému pořádnému ohrožení branky nedostal, protože obranná hra Arsenalu snesla nejpřísnější měřítko. Vyrovnání však málem v závěru zařídil brankář hostů Szczesny, který z výkopu trefil hlavu stínujícího Remyho a míč se odrazil těsně vedle branky.

Liverpool klesá, už je za Evertonem

Liverpool ještě před vánočními svátky atakoval absolutní čelo tabulky, nyní je ovšem až pátý. Na hřišti Chelsea sice poslal Reds do vedení již ve 4. minutě slovenský stoper Martin Škrtel, Mourinhův výběr ovšem ještě v první půli strhnul vítězství na svou stranu.

Po čtvrthodině hry srovnal belgický křídelník Eden Hazard a deset minut před přestávkou překonal brankáře Mignoleta zkušený útočník Samuel Eto´o.

Ve dalším utkání si Everton doma poradil se Southamptonem a po výhře 2:1 poskočil na čtvrté místo neúplné tabulky. Rozhodující gól vstřelil belgický kanonýr Romelo Lukaku. Na domácím hřišti nezaváhal ani Tottenham, který porazil 3:0 Stoke. Jeho branky stříleli Soldado z penalty, Dembelé a Lennon.

Anglická fotbalová liga - 19. kolo:

Everton - Southampton 2:1 (9. Coleman, 74. Lukaku - 71. Ramírez), Newcastle - Arsenal 0:1 (65. Giroud), Chelsea - Liverpool 2:1 (17. Hazard, 34. Eto'o - 3. Škrtel), Tottenham - Stoke 3:0 (37. Soldado z pen., 65. Dembélé, 59. Lennon).

1. Arsenal 19 13 3 3 37:18 42
2. Manchester City 19 13 2 4 54:21 41
3. Chelsea 19 12 4 3 35:19 40
4. Everton 19 10 7 2 31:18 37
5. Liverpool 19 11 3 5 44:23 36
6. Manchester United 19 10 4 5 32:22 34
7. Tottenham 19 10 4 5 22:24 34
8. Newcastle 19 10 3 6 29:24 33