Anglie otočila zápas se Švédy. Ti přišli o šanci na postup

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
15. 6. 2012 22:55
Fotbalisté Anglie otočili na mistrovství Evropy ve skupině D utkání se Švédy a jsou velmi blízko k postupu do čtvrtfinále.
Kapitán Anglie Steven Gerrard (vlevo) se se svými spoluhráči raduje ze vstřeleného gólu | Foto: Reuters

Kyjev - Fotbalisté Anglie otočili ve skupině D na mistrovství Evropy utkání se Švédy a po výhře 3:2 jsou velmi blízko k postupu do čtvrtfinále.

K tomu jim v posledním zápase stačí remíza s domácími Ukrajinci.

Naopak Švédové po druhé prohře na šampionátu šanci na postup ztratili a v souboji s Francií jim už půjde pouze o čest.

"Jsem opravdu zklamaný. Podle mého názoru jsme odehráli dva velmi dobré poločasy, v každém utkání jeden, a máme nula bodů. Jsem ale pyšný na hráče, že ukázali morálku. Rozdíl mezi námi a Anglií? Byli efektivnější," smutnil po zápase švédský trenér Erik Hamrén.

Přitom mohlo být všechno jinak...

Mellberg mohl být za Boha

V 59. minutě byli na vrcholu blaha seveřané a především jeden muž - řízný stoper Olof Mellberg.

Ten při první brance zaspal u bránění Carrolla, jenže po necelé hodině hry se radoval již ze svého druhého gólu v zápase a Švédsko v tu chvíli vedlo 2:1.

Jenže ospalý kyjevský podvečer se touto brankou proměnil s parádní fotbalovou noc, jejíž atmosféru byl mohli závidět i účastnící tradičního brazilského karnevalu v Riu de Janeiru.

Hodgsonovi vyšlo střídání

Ihned po brance Mellberga přišel na hřiště za Milnera, který stál u zrodu gólové akce svým faulem na Olssona, po kterém rozehráli Švédové úspěšně standardní situaci, londýnský express jménem Walcott.

A tento tah vyšel kouč Hodgsonovi dokonale.

Mladý křídelník nejprve v 64. minutě poslal do sítě míč, který odrazila obrana po rohovém kopu soupeře pouze k jeho nohám, v následujících strhujících minutách pak měl i lví podíl na vítězné anglické brance.

V 78. minutě se dostal k míči na hranici vápna. Podíval se kolem sebe, pak si jej prostrčil skrze dva urostlé beky Švédska, kteří se v tu chvíli proměnili pouze ve žluté tréninkové panáky, poslal následně pod sebe míč před branku, kde pro normálního smrtelníka těžko pochopitelnou akrobacií zakončil Welbeck - 2:3.

Na další zvrat už Švédové neměli

"Neřekl bych, že jsem ten, kdo změnil zápas. Byl jsem zklamaný, že jsem nenastoupil od začátku, na druhou stranu je vždycky příjemné přijít z lavičky a ukázat, co umíte," řekl po zápase hrdina Walcott.

"Jsem šťastný, jak dobře se mi povedla ta koncovka. Ale jsme zklamaní, že jsme si v úvodu druhé půle nechali dát dva góly. Semkli jsme se však a ukázali jsme týmového ducha," doplnil jej Welbeck.

Švédové se snažili o další zvrat, Mellberg byl dvakrát blízko završení unikátního hattricku stopera na Euru, Hart a s ním i obrana v čele s útočníkem Carrollem, se ale už nájezdům potomků Vikingů ubránili.

Naopak v závěru mohli Angličané přidat z dalšího rychlého brejku - ano, táhl jej opět Walcott - čtvrtou branku, Gerrard ale z první z pěti metrů ale napálil míč z voleje pouze do Isakssona.

Švédsko opět po základní skupině končí

Jenže ani tento zásah, ani první branka Švédů, kterou Mellberg ve 49. minutě zápasu odpovídal po standardní situaci na úvodní gól Carrolla hlavou ze 23. minuty, už hráče "Tre kronor" na letošním Euru nezachránili.

I když na Ibrahimoviče a spol. ještě čeká souboj s Francií, o více než čest a splacení přízně svým fantastickým fanouškům už v něm ale svěřencům kouče Hamréna nepůjde.

Švédsko - Anglie 2:3 (0:1)

Branky: 49. vlastní Johnson, 59. Mellberg - 23. Carroll, 64. Walcott, 78. Welbeck. Rozhodčí: Skomina - Arhar, Žunič (všichni Slovin.). ŽK: Mellberg, J. Olsson, Svensson - Milner. Diváci: 64.640.

Švédsko: Isaksson - Granqvist (66. Lustig), Mellberg, J. Olsson, M. Olsson - Larsson, Svensson, Källström, Elm (81. Wilhelmsson) - Ibrahimovic - Elmander (79. Rosenberg). Trenér: Hamrén.

Anglie: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner (61. Walcott), Gerrard, Parker, Young - Welbeck (90. Oxlade-Chamberlain), Carroll. Trenér: Hodgson.

1. Francie 2 1 1 0 3:1 4
2. Anglie 2 1 1 0 4:3 4
3. Ukrajina 2 1 0 1 2:3 3
4. Švédsko 2 0 0 2 3:5 0