Rusové smetli Lotyšsko, Finové udolali Slováky a jsou v čele

4. 5. 2013 21:45
Rakušané vedli už v šesté minutě 2:0, Američané ovšem utkání zvládli otočit. Dva góly dal obránce Erik Johnson. Lotyši se dlouho bránili Rusům, nakonec však prohráli 0:6.
Poslední gól Rusů do lotyšské sítě vstřelil Kirill Petrov. Dovršil tak ruský brankostroj na šesti gólech. | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté Spojených států amerických a Ruska vstoupili úspěšně do světového šampionátu.

Zámořský celek v Helsinkách porazil Rakousko 5:3 a sborná rozprášila 6:0 Lotyšsko.

Ve večerním zápase pak Finové porazili Slováky 2:0 a po druhé výhře v turnaji se dostali do čela tabulky.

Slováci opět Finům gól nedali

V souboji týmů, kteří v pátek v úvodních zápasech zvítězili, měli v první části navrch jednoznačně svěřenci českého kouče Vladimíra Vůjtka.

Jenže Slovákům nepomohla ani střelecká převaha 15:4, když Bližňák ani Radivojevič netrefili v přesilovce odkrytou bránu Finska. Naopak sami inkasovali, když se ve 12. minutě prosadil tečí Juhamatti Aaltonen.

Ve druhé třetině se zápas vyrovnal, a tak mohli přijít vedle výborných zákroků finského brankáře Anttiho Raanty i chvíle jeho protějšku Rastislava Stani.

Ten však ve 43. minutě nestačil na dorážku Petriho Kontioly, který si tak připsal už třetí gól na šampionátu. Nedlouho poté mu navíc po střele Aaltonena pomohla tyč.

Slováci i přes dobré příležitosti Raantu překonat nedokázali, čímž zopakovali počin z loňského MS, kdy podlehli Finům v základní skupině 0:1. V součtu s MS 2011 tak čekají na gól proti Finsku už přes sedm třetin.

Lotyši odolávali téměř půl zápasu

Osud ruského zápasu dlouho kopíroval zahajovací utkání českých hokejistů proti Bělorusku. Jeden z velkých favoritů od úvodu svého soupeře svíral.

Ve 14. minutě sice otevřel skóre Birjukov, ovšem druhý gól nemohl dlouho přidat. Navíc i Lotyši začali zlobit a gólman Bryzgalov neměl lehkou práci.

Po přestávce Rusové přišlápli na plyn a bylo jen otázkou času, kdy své vedení navýší. V pětiminutové přesilovce za faul Berzinše, kterou ještě umocnilo další vyloučení, sice Lotyši s vypětím sil přečkali, ovšem vzápětí se přece jen trefil Medveděv.

Od té doby už Rusové zápas ovládli a přidali ještě další čtyři branky.

Rakušané Američany zaskočili

Ani cesta Američanů k vítězství nebyla snadná. Už v šesté minutě totiž Rakušané překvapivě vedli 2:0. Američané ale zabral a čtyřmi brankami v řadě otočili skóre. Dva góly zaznamenal obránce Erik Johnson.

V úvodu zažil vlažně hrající zámořský výběr šok. Po čtyřech minutách chyboval v rozehrávce a Latusa mířil přesně pod horní tyč. Za dalších čtyřicet vteřin zvýšil snadnou dorážkou Welser.

Američané po dvou direktech začali lépe bruslit a soupeře přehrávali. Brzy se dočkali první branky, k níž jim pomohla přesilovka. Po třinácti vteřinách ji využil Moss.

Závěr už si Američané pohlídali

Ve druhé části už byla převaha favorizovaného týmu jednoznačná. Nejprve přečkal velkou šanci Vaneka a ve 24. minutě slavil vyrovnání.

Johnson skóroval střelou od modré čáry. Náskok Američanům pak daly v polovině utkání slepené góly Stapletona a Palushaje.

Ve 34. minutě sice Schuller snížil, Johnson však svým druhým gólem vrátil zámořskému celku dvoubrankové vedení. Ve třetí třetině už se nic podstatného nestalo.

Skupina B (Helsinky):

USA - Rakousko 5:3 (1:2, 4:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Moss (Faulk, P. Stastny), 24. Johnson (Bjugstad, Kristo), 30. Stapleton (LeBlanc, Faulk), 31. Palushaj (Kristo, Bjugstad), 39. Johnson (McBain, LeBlanc) - 5. Latusa (Hundertpfund), 6. Welser (M. Iberer), 34. Schuller (Peintner, Lukas). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Rantala (Fin.) - Blümel (ČR), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 1:3. Využití: 2:0. Diváci: 8202.
USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Ch. Butler, Petry, McBain - Moss, P. Stastny, Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.
Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Unterluggauer, F. Iberer, Schumnig, Lukas, Klimbacher, Altmann - Welser, Schuller, M. Iberer - Raffl, Koch, Vanek - Latusa, Hundertpfund, Baumgartner - Peintner, Oberkofler, Herburger. Trenér: Manny Viveiros.

Rusko - Lotyšsko 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 14. Birjukov (Soin, Svitov), 29. Medveděv (Petrov), 33. Radulov (Kovalčuk, Birjukov), 39. Rjasenskij (Pěrežogin, Bělov), 41. Kovalčuk (Loktionov), 45. Petrov (Těreščenko, Medveděv). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Zalaski (Kan.) - Hunnius (Něm.), Käck (Švéd.). Vyloučení: 2:3, navíc Berzinš (Lotyšsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5293.
Rusko:
Bryzgalov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Radulov, Loktionov, Kovalčuk - Popov, Anisimov, Pěrežogin - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Svitov, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.
Lotyšsko: Jučers (41. Masalskis) - Redlihs, Kulda, Saviels, Pujacs, Sotnieks, Jass, Freibergs - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Keninš, Indrašis, Jekimovs - Berzinš, Pavlovs, Meija - Džerinš, Štals, Širokovs. Trenér: Ted Nolan.

Finsko - Slovensko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Aaltonen (Kontiola, Lepistö), 43. Kontiola. Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Vinnerborg (Švéd.) - Arm (Švýc.), Morrison (USA). Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 12.078.
Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Korpikoski, Viitaluoma - Savinainen, Koskiranta, Pihlström - Hagman, Hytönen, Haataja. Trenér: Jukka Jalonen.
Slovensko: Staňa - Mezei, Sekera, Ďaloga, Sersen, Vydarený, Jurčina, Mihálik - Kopecký, Bližňák, Radivojevič - Šatan, Stümpel, Hudáček - Miklík, Kukumberg, Záborský - Bartek, Ölvecký, Surový. Trenér: Vladimír Vůjtek.

1. Finsko 2 1 1 0 0 6:3 5
2. Rusko 1 1 0 0 0 6:0 3
3. Slovensko 2 1 0 0 1 6:4 3
4. USA 1 1 0 0 0 5:3 3
5. Německo 1 0 0 1 0 3:4 1
6. Rakousko 1 0 0 0 1 3:5 0