7:0! Američané rozstříleli juniorům sen o medaili z MS

Podívejte se na fotogalerii z utkání Česko - USA.
Američané se radují ze čtvrtfinálové výhry nad Českem. Juniorům nasázeli sedm branek.
Marně se natahovali oba vystřídavší čeští gólmani za střelami Američanů ...
Zatímco Patrik Bartošák inkasoval tři góly za 22 minut,  Matěj Machovský ve zbytku zápasu lovil puk ze sítě ještě čtyřikrát.
John Gaudreau se na debaklu českého týmu podílel třemi brankami.
Sport ČTK Sport, ČTK
2. 1. 2013 12:30
Čeští hokejisté do 20 let opět na šampionátu končí ve čtvrtfinále. Na medaili čekají již od roku 2005.

Ufa - Čeští hokejoví junioři si na mistrovství světa opět nezahrají o medaile. Stejně jako loni totiž na šampionátu v Ufě vypadli už ve čtvrtfinále.

Ve středu marné české čekání na cenný kov minimálně na devět let prodloužili Američané, jež tým Miroslava Přerosta deklasovali 7:0. Hned pět branek přitom zámořští mladíci vsítili při oslabení českého celku.

"Ten výsledek je nepřijatelný. Můžeme si za to sami, na to ani nejde nic říct," prohlásil po zápase český forvard Tomáš Hertl (více čtěte v rozhovoru zde).

"Hráli jsme to, co jsme potřebovali," prohlásil kanadský kapitán Jake McCabe. "A to jsme ještě nepředvedli na co máme."

České juniory čeká v pátek (14:00, online zde) na turnaji ještě zápas o páté místo, ve kterém se utkají se Švýcarskem, které ve druhém čtvrtfinále podlehlo Rusku až na nájezdy 3:4.

Američané, kteří dali pět gólů ve druhé třetině, se ve čtvrtek utkají v semifinále s Kanadou.

První třetinu ještě Češi přežili

Po opatrném úvodu se z českého týmu jako první osmělil Jaškin, jeho bekhendová střela ale brankáře Gibsona příliš neohrozila.

Mnohem více nebezpečných situací musel řešit jeho protějšek Bartošák. Bardreau ale svou první příležitost neproměnil.

Zámořští hráči se prosadili ve 12. minutě, kdy Jaškin poslal český tým do dvojnásobného oslabení a Gaudreau toho dokázal využít.

Další gólovou šanci Bardreaua zlikvidoval Bartošák i díky Hertlově pomoci, v závěru první třetiny poté Pietila neproměnil svůj brejk i kvůli Musilovu faulu.

Rozhodčí sice českému týmu odpustili trestné střílení, Američané ale využili následnou přesilovku.

Úvod druhé části Češi nezvládli

Zblokovaná přihrávka se dostala opět k osamocenému Gaudreauovi, který bez problémů zvýšil na 2:0.

Navíc o 40 sekund později Hartman pohotově dorazil Bartošákem vyraženou střelu Trouby a tým USA jasně mířil za postupem.

Do branky české reprezentace se následně postavil Machovský, ale obraz hry se nezměnil.

Hertl s Musilem se sice snažili duel zdramatizovat, ale jejich střely Gibsona výrazněji neohrozily.

Naopak výbornou individuální akci předvedl Galchenyuk, který připravil čtvrtý gól pro Barbera.

V závěru zářil střídající Machovský

Stejný hráč se poté prosadil i sekundu po skončení české přesilovky, na hrozivých 6:0 zvýšil 13 sekund před koncem druhé části opět v přesilovce Gaudreau a zkompletoval tak svůj hattrick.

Přitom nebýt Machovského, mohli Češi prohrávat vyšším rozdílem. Odchovanec opavského hokeje totiž v závěru prostřední třetiny zlikvidoval několik velkých šancí soupeře.

Trápení zdecimovaného českého týmu ale pokračovalo, sedmý gól Američané přidali opět v přesilové hře, tentokrát dvojnásobné, v 45. minutě.

Následně se sice reprezentaci podařilo ubránit několik oslabení, na vysoké výhře USA to ale nic nezměnilo. Češi si tak připsali nejvyšší porážku na MS od roku 2009, kdy prohráli se Švédskem 1:10.

Česko - USA 0:7 (0:1, 0:5, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Gaudreau (Trouba, Jones), 21. Gaudreau (Miller, McCabe), 22. Hartman (Trouba), 29. Barber (Galchenyuk, Trouba), 33. Barber (Jones), 40. Gaudreau (Miller), 45. Miller (Trouba, Jones). Rozhodčí: Smith (Kan.), Gofman - Raming (oba Rus.), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 17:10, navíc Frk (ČR) 10 min. Využití: 0:5. Diváci: 3247.
Česko: Bartošák (22. Machovský) - Musil, Hrbas, Šidlík, Štencel, Jeník, Pavelka, Urbanec - Jaškin, Hertl, Hyka - Beran, Švihálek, Sedlák - Frk, Faksa, Beránek - Koblasa, Vrána, Němec - Tomeček. Trenér: Miroslav Přerost.
USA: Gibson - Murphy, Reilly, Trouba, Sieloff, Jones, McCabe - Kuraly, Galchenyuk, Barber - Miller, Gaudreau, Vesey - Bardreau, Pietila, Hartman - Lucia, Biggs, Grimaldi - Trocheck. Trenér: Phil Housley.

Rusko - Švýcarsko 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Chochlačjov (Jakupov, Nestěrov), 30. Grigorenko (Kučerov), 59. Kučerov (Djakov, Grigorenko), rozhodující sam. nájezd Kučerov - 11. Bertschy, 33. Ness (Guerra, Simion), 49. Andrighetto (Guerra). Rozhodčí: Hodek (ČR), Nord (Švéd.) - Puolakka (Fin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 8:9. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 7530.